APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Google má plán, ako ochrániť používateľov Androidu pred inštaláciou nebezpečných aplikácií do zariadenia. Takáto nás čaká zmena!

Google spúšťa pilotný projekt, ktorého cieľom je ochrániť používateľov Androidu pred finančnými podvodmi.

V súčasnosti naraziť na podvod v kybernetickom priestore vôbec nie je náročné. Do zariadenia si môžeme stiahnuť infikovaný súbor a ten nám môže krátko na to narobiť problémy, napríklad vybieliť bankový účet. Často so smartfónom zaobchádzame neopatrne a hackerov doslova voláme, aby nás okradli. Najčastejšie sa tak stane, keď si do zariadenia stiahneme aplikáciu či hru z nedôveryhodného zdroja. Prípadne, keď aplikácii udelíme široké povolenia, ktoré útočníkovi umožňujú vykonávať zmeny v telefóne.

Jednou z hlavných výhod Androidu je, že ide o otvorený operačný systém, ktorý umožňuje používateľovi robiť v ňom prakticky čokoľvek, čo ho napadne. No zároveň ide aj o jednu z jeho najväčších slabín, ak používateľ nevie, ako s touto vymožiteľnosťou narábať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jednou zo základných rád, ktorú môžeme preto počuť z každej strany je, aby sme si nesťahovali aplikácie z neoficiálnych obchodov, prípadne softvér, ktorý sľubuje rôzne rozšírenia ku originálnym službám, ktoré používame. Google preto nedávno oznámil, že bude používateľov chrániť pred sideloadingom nebezpečných aplikácií.

Google bude používateľov Androidu chrániť pred finančnými podvodmi

Najnovšie spoločnosť spustila pilotný projekt, ktorého cieľom je ochrániť používateľov pred finančnými podvodmi. Google bude používateľov chrániť pred nebezpečnými aplikáciami, ktoré sa používateľ chystá stiahnuť a nainštalovať do svojho zariadenia.

„Zatiaľ čo používatelia majú možnosť sťahovať aplikácie z mnohých zdrojov, bezpečnosť aplikácie sa môže líšiť v závislosti od zdroja sťahovania.“, uvádza gigant v tlačovej správe. „Nedávno sme spustili vylepšené skenovanie Google Play Protect v reálnom čase, aby sme pomohli lepšie chrániť používateľov pred novými škodlivými aplikáciami stiahnutými z internetu.“, dopĺňa.

Google v publikovanej správe vysvetľuje, že rozširuje funkcie programu Play Protect. Táto vylepšená ochrana pred online hrozbami bude automaticky blokovať inštaláciu aplikácií, ktoré môžu používať citlivé oprávnenia v smartfóne, ktoré často zneužívajú online zločinci. Ide napríklad o povolenia, ako je schopnosť čítať či odosielať SMS správy, pristupovať k upozorneniam v telefóne a ďalšie.

„Tieto povolenia často zneužívajú podvodníci na zachytenie jednorazových hesiel prostredníctvom SMS alebo upozornení, ako aj na špehovanie obsahu obrazovky.“, vysvetľuje gigant.

Ešte sa ale neradujte, táto rozšírená ochrana používateľov Android telefón, nie je aktuálne u nás dostupnou. Nemali by sme preto poľavovať v obozretnosti. Neskôr by sa to ale mohlo zmeniť. Google ju spustil ako pilotný projekt v Singapure. Spoločnosť spolu s miestnou vládou bude sledovať výsledky tohto projektu, analyzovať ako sa vyvíjajú škodlivé vírusy a podobne, následne bude program rozširovať ďalej do sveta a prispôsobovať ho.

Dovoľte nám v súvislosti s touto témou, dať vám do pozornosti článok, v ktorom sme sa venovali téme, ako môžete identifikovať nebezpečné aplikácie vo vašom smartfóne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close