APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťNávodySpravodajstvo

Nainštaloval vám heker do smartfónu škodlivú aplikáciu? Takto môžete odhaliť potenciálne nebezpečenstvo!

Pozrite sa krok po kroku, ako môžete identifikovať potenciálne škodlivú aplikáciu, ktorú máte nainštalovanú v smartfóne z iného zdroja ako Google Play.

Podvody na internete vrátane kybernetických útokov sú na vzostupe. Prakticky deň čo deň môžeme počuť o rôznych podvodoch, ktoré prebiehajú v kybernetickom priestore. Len nedávno sme napríklad upozorňovali na niekoľko stoviek falošných rozšírení ChatGPT či na nového trojského koňa, ktorý je schopný ukradnúť peniaze z viac ako 400-mobilných aplikácií.

V minulosti sme si povedali, ako sa do smartfónu väčšinou dostane vírus. Vyhýbať by sme sa mali inštalácii aplikácií z iného zdroja, ako je Obchod Google Play. No aj pri sťahovaní aplikácií z oficiálneho obchodu, si môžete nahrať do telefónu škodlivý vírus. Častou metódou hekerov totiž je, že reklamujú regulárnu a užitočnú aplikáciu, no po jej stiahnutí pýtajú široké oprávnenia, aby mohli neskôr vykonávať zmeny v telefóne. Ak im ich udelíme, tak môžu do smartfónu nahrať nebezpečný softvér a to i bez vedomia používateľa. Táto technika sa volá „Dropper“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najčastejšími príznakmi, že máme v smartfóne vírus sú, že seká, ide pomaly, neprimerane sa prehrieva, spotrebúva príliš veľa mobilných dát alebo sa rýchlo vybíja. Vždy, keď náhle zaevidujeme takýto problém, tak by sme mali zbystrieť a neodkladať jeho vyriešenie na neskôr.

Pozrite sa, aké aplikácie vám pribudli a odkiaľ

Prvým krokom, čo by sme mali spraviť je, skontrolovať si posledné nainštalované aplikácie. Existuje tam totiž predpoklad, že ak ste zaznamenali napríklad väčšiu spotrebu batérie v posledných dňoch, tak môže za to niektorá z aplikácií, ktoré ste si nedávno nahrali do mobilu. To môžeme spraviť prostredníctvom vstaveného správcu aplikácií, ktorého nájdeme v nastaveniach telefónu.

správca aplikácií filter
Zdroj: vosveteit.sk

Prípadne, môžete sa pozrieť aj na detail aplikácie, kde je k dispozícii možnosť zobraziť zdroj poslednej aktualizácie aplikácie. Ak tam máte Google Play, tak je pravdepodobne všetko v poriadku. Touto metódou viete vylúčiť potenciálne nebezpečný softvér, ktorý sa vám mohol dostať do telefónu z neoficiálneho zdroja.

No pravdou je, že nie všetci správcovia aplikácií ponúkajú tento filter a možnosť vyššie. Napríklad telefóny Samsung majú k dispozícii len tlačidlo, prostredníctvom ktorého sa dá pozrieť na detaily aplikácie v Obchode Play. Túto možnosť nájdete pri každej aplikácií. Ak nájdete, že aplikácia je v Obchode Play, tak na 90% je všetko v poriadku a nemusíte sa obávať, že ide o vírus.

detail aplikacie v obchode Play
Zdroj: Vosveteit.sk

Aké sú ešte ďalšie možnosti, aby ste si overili, či ste si nenahrali do smartfónu aplikáciu z neovereného zdroja

Ako sme vyššie spomínali, tak najčastejšie sa dostane do smartfónu vírus, keď si stiahneme aplikáciu z neznámeho zdroja. No na to, aby ste si ju nahrali, tak potrebujete do mobilu stiahnuť inštalačný balíček. K nemu sa viete dostať pomocou pár kliknutí cez aplikáciu Files od Google. Ako ju otvoríte, tak kliknete na možnosť Aplikácie. Následne vo vrchnej časti obrazovky je potrebné prepnúť sa na inštalačné balíčky. Ak tam nejaký balíček nájdete, tak podľa neho si dohľadajte aplikáciu, ktorú ste si nahrali do smartfónu z iného zdroja ako je Obchod Play. Inštalačný balíček samozrejme odstráňte.

Pozrite sa na zdroj aplikácie, odkiaľ bola nahratá

Existujú ale aj ďalšie možnosti, ako môžete identifikovať potenciálne nebezpečnú aplikáciu. Potrebujete k tomu ale externú aplikáciu. Nám sa najviac osvedčila aplikácia App Detective, ktorú stiahnete z Obchodu Play. No treba pri nej povedať, že často padá, ale na svoj účel postačí. Problémy s aplikáciou sme zaznamenali, keď sme využívali pokročilé filtrovanie. No druhým dychom musíme uviesť, že lepšiu alternatívu ako je App Detective, aby sme identifikovali aplikácie nahraté do smartfónu z iného zdroja ako je Google Play, sme nenašli.

App Detective
App Detective
Developer: zmarties
Price: Free

Ako aplikáciu stiahnete do smartfónu, tak si dajte len zobraziť zoznam aplikácií. Pri každej jednej v spodnej časti uvidíte i to, odkiaľ bola stiahnutá. Ak je tam logo Google Play, tak máte istotu, že je z oficiálneho obchodu. Ak tam logo nemáte, tak bola nainštalovaná do zariadenia z iného zdroja. Treba ale rovnako uviesť, že pri predinštalovaných aplikáciách výrobcom smartfónu neuvidíte logo Google Play. Inými slovami, hneď nepanikárte, že máte v mobile vírus. Najprv si overte, o akú aplikáciu idu.

Aplikacia App Detective_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Prípadne môžete vyskúšať ešte aplikáciu Exodus, ktorá bude pre možno mnohých ešte prehľadnejšou a jednoduchšou na použitie ako App Detective. Stiahnuť ju môžete rovnako z Google Play.

Exodus
Exodus
Developer: Exodus Privacy
Price: Free

Ako stiahnete aplikáciu, tak trvá niekoľko desiatok sekúnd, kým prebehne kompletná analýza softvéru, ktorý máte nahratý do smartfónu. Po kliknutí na aplikáciu uvidíte pri nej aj zdroj inštalácie vrátane informácie, kedy bola nahratá do mobilu. Ak tam je Google, tak je všetko pravdepodobne v poriadku. Ak nájdete napríklad ako zdroj „User“, teda používateľ, tak bola stiahnutá z internetu. V tomto prípade môže ísť o škodlivú aplikáciu. Zároveň sa môžete pozrieť aj na povolenia, ku ktorým aplikácia pristupuje.

Pozor, ešte vaša práca neskončila!

Ako ste dostali zo smartfónu škodlivú aplikáciu, tak ste ale ešte nevyhrali. Musíte zistiť, ako sa do neho dostala. Ak teraz vylúčime to, že ste si ju do smartfónu stiahli sami, tak je potrebné identifikovať aplikácie, ktoré majú široké povolenia. Vôbec tými najnebezpečnejšími povoleniami sú tie, ktoré umožňujú aplikácií inštalovať ďalšie aplikácie a vykonávať systémové zmeny. ieto povolenia najčastejšie nájdete v sekcii Špeciálne povolenia alebo Špeciálny prístup. Najjednoduchšie sa k týmto nastaveniam dostanete potom, ako si ich vyhľadáte v hlavnej ponuke Nastavení. Tieto povolenia by ste mali udeľovať len aplikáciám, u ktorých máte 100%-istotu, že sú v poriadku.

Pevne veríme, že pomocou tipov vyššie sme vám pomohli identifikovať potenciálne škodlivé aplikácie, ktoré vám znepríjemňujú život. Budeme radi, ak článok podporíte zdieľaním na sociálnych sieťach. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close