Spravodajstvo

Globálny trh s PC vzrástol najviac za posledných sedem rokov. Čo stojí za týmto silným rastom?

Rekordné čísla predajov platia pre tretí kvartál tohto roku. Čím je tento rok výnimočný?

Dodávatelia PC sa môžu tešiť podobne ako v roku 2012. Analýzy ukazujú rekordné predaje. Nasveďcujú tomu čísla z globálnej analýzy vyhotovenej spoločnosťou Canalys.

Predaj PC
Zdroj: Canalys

Podľa  dát od Canalys globálny trh s PC vrátane desktopov, notebookov a pracovných staníc vzrástol o 4,7% v treťom kvartáli tohto roku na takmer 71 miliónov predaných kusov. Takýto rast bol naposledy zaznamenaný v prvom kvartáli roku 2012.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spoločnosť Canalys uvádza, že dôvody, pre ktoré dodávatelia zvýšili predaj, sú určité špecifické okolnosti.

Napríklad v USA dodávatelia zvýšili predaje  hlavne z dôovodu zavádzanie ďalšieho kola zvýšovania ciel, ktoré majú začať platiť pre čínskych výrobcov notebookov a tabletov v hodnote 37 miliárd dolárov od 15. decembra. Okrem toho Canalys pripisuje rast aj aktualizáciam na Windows 10 a sezónnym výpredajom počas prázdnin.

Predaj PC
Zdroj: Canalys

Lenovo a HP sa umiestnili na prvej a druhej priečke s úctyhodným výkonom najmä v Japonsku a Spojených štátoch. Lenovo predalo celkovo 17,3 milióna kusov, kým HP 16,7 milióna kusov. Na treťom mieste sa umiestnila spoločnosť Dell, ktorej predaje takisto vzrástli, konkrétne o 5,2% a čo sa odzrkadlilo na predajoch o objeme 12,1 milióna PC. Apple a Acer uzatvárajú konečnú päťku predajcov na štvrtom a piatom mieste s rastom predaja 1,5% a 0,8%.

Trh s PC sa momentálne rýchlo mobilizuje. Jeho rýchly rast je ale obmedzený. Napríklad existuje tlak na Intel, ktorý nevie tak rýchlo navýšiť dodávky 14nm procesorov do budúceho roku. Nedostatok procesorov poskytuje výhodu väčším hráčom nad menšími. Preto dosiahli rekordné predaje.“ povedal Rushabh Doshi, vedúci výskumu Canalys.

Top päť najväčších výrobcov obsadilo spoločne 79,6% trhu s PC v treťom kvartáli 2019, pričom HP a Lenovo obsadili dokopy slušných 48%.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close