Forenzní experti prišli s metódou, ako dokážu spojiť pach a zrnka prachu z miesta činu s podozrivým

Chemická a biologická kompozícia je ako "odtlačok prsta" pre konkrétne miesta.

miesto cinu
Zdroj: kalhh z Pixabay

Pamätáte si na tie momenty v detektívnych seriáloch, keď drobné škvrnky prachu z topánky podozrivého spájajú s miestom činu? Nuž, to, čo vyzeralo ako fikcia, môže byť čoskoro realitou. Čiastočky pôdy vo vzduchu môžu obsahovať biologické a chemické stopy, ktoré sú ako odtlačok prsta špecifickej lokácie.  

Výskumníci z Flinders University vo svojej práci dokazujú, ako môžeme využiť najmodernejšie technológie na testovanie rôznych miest a získať z nich jedinečné chemické a biologické profily. Autori štúdie priniesli silné dôkazy v prospech toho, aby sa do budúcna vzorky pôdy a prachu uplatňovali ako médium pri forenznom vyšetrovaní.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V predchádzajúcich prácach vedci položili základy pre túto štúdiu. Dokázali, že aj najmenšie stopy prachu, približne 3 miligramy, môžu slúžiť ako potenciálny dôkaz o zdroji materiálu.  

“Prach sa nachádza úplne všade. Ostáva na oblečení a veciach, ktoré cestovali s vami a necháva na nich stopu toho, kde ste všade boli,” vysvetľuje doktorka Nicole Foster, jedna z autorov štúdie.  

Na základe tohto poznatku výskumníci nechali rôzne veci na miestach po celej južnej Austrálii. Na tieto veci postupne sadal prach a vytvárali sa chemické a biologické stopy. Výskumníci následne zisťovali, či sa tieto stopy líšia s ohľadom na miesto, kde sa nachádzali. Ukázalo sa, že predmety niesli jedinečné chemické a biologické profily. Tieto profily sa však líšili aj vzhľadom na čas, hoci pochádzali z jedného miesta.  

“Naša práca je konceptom, ktorý ukazuje, ako by sme mohli používať prach ako médium pre forenznú prácu, no naša metóda potrebuje ešte vyladiť, než ju môžeme začať používať pri skutočných prípadoch,” vysvetľujú vedci.  

Nový nástroj pre forenzných vyšetrovateľov

Vzorky baktérií a húb v pôde môžu v budúcnosti slúžiť na prepojenie osoby s miestom činu. Využívanie prachu v tomto smere je však vo forenzných odboroch novinkou. V rámci štúdie dokázali správne predpovedať, kde sa materiály nachádzali pomocou baktérií v 67% prípadov a pomocou húb v 56% prípadov.  

Autori štúdie sa domnievajú, že biologická variácia každého miesta mohla spôsobiť pomerne vysokú mieru nepresnosti. Zároveň ale vysvetľujú, že variabilita v rámci jedného miesta nebýva väčšia ako variabilita medzi odlišnými miestami. Znamená to, že určitá kompozícia baktérií a húb môže byť jedinečnou pre určité lokality a práve preto by mohol prach slúžiť ako kľúčový nástroj pre forenzné vyšetrovanie.  

Ako sme naznačili, autori práce si uvedomujú, že ich výskum si vyžiada ešte veľa práce. Nový koncept však demonštroval potenciál tejto vyšetrovacej metódy. Preto autori aj naďalej pokračujú vo výskume a hľadajú spôsoby, ako môžu vzorky prachu na oblečení alebo iných veciach pomôcť určiť, či sa vyšetrovaná osoba naozaj nachádzala na mieste činu alebo nie. Zároveň autori štúdie budú informovať o svojich ďalších objavoch v nadchádzajúcich vedeckých prácach. Bude zaujímavé sledovať, ako túto vyšetrovaciu metódu rozvinú v budúcnosti.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre