Fleeceware aplikácie nenápadne sajú peniaze z vášho bankového účtu bez toho, aby ste si to všimli. Ako ich odhaliť?

Fleeceware sú aplikácie, ktoré vás nalákajú na predplatné, ktoré sa dá zrušiť len veľmi ťažko.

podvodne aplikacie scam podvod
Zdroj: MMD Creative / Shutterstock.com

Existuje veľa druhov malvéru, od vírusov, cez trójske kone až po nebezpečný spyware. Jeden typ je však veľmi špecifický tým, že sa technicky nezakladá na žiadnej ilegálnej činnosti, no rovnako nám môže spôsobiť obrovské škody.  

Ide o fleeceware, druh softvéru, ktorý sa pohybuje v takzvanej šedej zóne. Používa síce podvodné praktiky, no má to “legálne” ošetrené v zmluvných podmienkach, ktoré sú napísané špičkovou “právničtinou”. Preto sa môžeme častokrát s fleecewarom stretnúť aj v oficiálnych obchodoch s aplikáciami. Poďme sa ale už pozrieť na to, čo to fleeceware je.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pod týmto typom nežiadúceho softvéru si predstavte akúkoľvek aplikáciu, ktorá sa z vás snaží vytiahnuť čo najviac peňazí. Nie je to však až tak jednoduché, ako sa zdá. Fleeceware aplikácie sú v drvivej väčšine prípadov založené na predplatnom, vysvetľuje portál Avast. Užívateľov lákajú na bezplatnú skúšobnú dobu, no v zmluvných podmienkach majú častokrát veľa rôznych poplatkov a niekedy až prehnane vysoké čiastky za minimálnu funkcionalitu.  

Typickým príkladom fleecewaru je aplikácia, ktorá sa ešte dávno objavila v Obchode Play. Išlo o baterku, jednoduchú aplikáciu, ktorá však fungovala na predplatnom a od užívateľov pýtala 8 dolárov za niečo, čo zvládne aj ich fotoaparát, zapnúť svetlo zadnej kamery.  

Problém je, že ak si užívateľ aplikáciu vymaže, platby sa nezastavia. Fleeceware má špecificky nastavené podmienky tak, aby sa predplatné nedalo zrušiť jednoducho. Užívateľ sa musí častokrát prehrabávať nastaveniami, ktoré majú hĺbku mariánskej priekopy. V niektorých prípadoch musí užívateľ navštíviť priamo doménu vývojára.  

Začalo to zločineckou skupinou

Fleeceware softvér sa začal šíriť po uvedomení si zločineckej skupiny, že viac zarobia, ak si budú od obetí sťahovať len malé čiastky peňazí oveľa dlhšiu dobu. Užívatelia si tieto malé transakcie nevšimli a rovnako si ich nevšimli ani banky, ktoré majú ochranné opatrenia proti veľkým jednorazovým platbám neznámym spoločnostiam.  

Podstatou Fleecewaru je teda nenápadné sťahovanie malej sumy peňazí. Ak si užívateľ kontroluje výpis účtu, medzi predplatným Netflixu, Disney +, Spotify alebo iných služieb, tieto platby častokrát prehliadne. Na konci mesiaca má však na účte oveľa menej peňazí.  

Lenže ako sa proti tomuto druhu nevyžiadaného softvéru brániť? Pozornosť je vašou najsilnejšou zbraňou, spolu so zdravou mierou skepsie. Ak po stiahnutí aplikácie zistíte že funguje na predplatnom, no ponúka skúšobnú dobu zdarma, prečítajte si zmluvné podmienky. Rovnako sa môžete zamyslieť nad tým, či aplikáciu naozaj potrebujete a či pochádza od dôveryhodného vývojára.  

Pri veľkých aplikáciách je oveľa menšia šanca, že pôjde o akúkoľvek formu podvodu. Malí vývojári však môžu ísť aj cestou fleecewaru. Určite ale neplaťte za funkcie, ktoré bežné aplikácie ponúkajú zdarma alebo ktoré sa už nachádzajú vo vašom smartfóne.  

Veľa informácií nájdete aj v užívateľských recenziách. Ak je aplikácia skutočne fleeceware, iní užívatelia určite na túto skutočnosť upozornia. Posledným krokom je skontrolovať si platby z vášho účtu. Ak tam nájdete platbu, o ktorej neviete nič, zistite odkiaľ prišla. Po novom už aj obchody s aplikáciami ponúkajú intuitívne menu, v ktorom nájdete všetky predplatné aplikácií.  

Ako zrušiť predplatné aplikácií v Obchode play?
Zdroj: unsplash (Jp Valery), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

V súvislosti s touto témou, dovoľte nám, dať vám do pozornosti návod, v ktorom sme sa venovali tomu, ako môžete zrušiť predplatné aplikáciám cez Obchod Play. Je to len pár klikov a vie vám to ušetriť nemálo peňazí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre