Facebook pracuje na inteligentných okuliaroch, ktoré majú ambíciu nahradiť smartfóny

Facebook pracuje na inteligentných okuliaroch “Orion”, ktorých ambícia je nahradiť v budúcnosti smartfóny. Tiež by Vás mali viac prepojiť s priateľmi.

chytre okuliare
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0)

Facebook pracuje na vývoji okuliarov s rozšírenou virtuálnou realitou vo svojích laboratóriach v Redmonde niekoľko rokov, ale problémy s vývojom projektu prinútili firmu hľadať pomoc. Teraz spoločnosť dúfa, že spolupráca s Luxottica (vlastník značky Ray-Ban) im pomôže projekt dokončiť medzi rokmi 2023 a 2025. Informácie sa objavili na portále cnbc.com.

Kódový názov zatiaľ znie Orion a majú nahradiť smartfóny. Okuliare by umožnili používateľom telefonovanie, ukázanie informácií na malom displeji a živý prenos svojho „pohľadu“ priateľom a slodovateľom na sociálnych médiach.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Iné projekty

Okrem toho Facebook vyvíja hlasového asistenta založeného na umelej inteligencii, ktorý by slúžil ako vstup používateľov pre okuliare. Facebook ešte pracuje na zariadení typu prsteňa umožňujúceho používateľom vkladať informácie cez senzor pohybu. Názov zariadenie je zatiaľ Agios.

Zatiaľ nie je jasné či sa zariadenie podarí dokončiť včas a či vôbec niekedy bude vydané. Podľa informácií ľudí venujúcich sa projektu, Mark Zuckerberg má veľký záujem okuliare dokončiť a takisto poprosil vedúceho vývoja hardvéru o prioritu dokončiť okuliare.

Facebook ale nie je jediný kto pracuje na podobnom projekte. Na smart okuliaroch pracuje aj Microsoft (HoloLens 2), Snapchat predáva Spectacles a Magic Leap predáva MagicLeapOne. Zatiaľ sa žiadne zo zariadení nestalo predajným hitom. Existujú dohady o podobnom projekte Apple, ktorý by sa mohol začať predávať už budúci rok.

Luxottica ako vlastník značky Ray-Ban spolupracoval už v minulosti na Google smart okuliaroch v roku 2014.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre