Facebook o pár dní odstráni z profilov časť citlivých informácií: Tieto údaje už nikto neuvidí!

Z vášho Facebook profilu už čoskoro zmiznú informácie o vašej osobe, ktoré by mohli podnecovať k nenávisti či diskriminácii.

Facebook stalker
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž)

Sociálna sieť Facebook patrí medzi najvýužívanejšie siete medzi používateľmi takmer po celom svete. Práve pre svoj štart v roku 2006, kedy sieť začala byť prístupná širokej verejnosti, si za roky získal mnoho používateľov, ktorí vďaka nej zdieľajú príspevky, kontaktujú sa s priateľmi a nadväzujú nové známosti. Súčasťou sociálnej siete je bezpochyby aj vlastný profil používateľov, ktorý si môžu doplniť o informácie o svojej osobe. Medzi takéto informácie okrem mena a priezviska radíme napríklad informácie o vyštudovanej škole, bydlisku, práci či dátume narodenia, ktorý dokáže priateľov upozorniť aj na vaše narodeniny. V blízkej dobe však podľa portálu makeuseof.com zmiznú z profilov niektoré citlivé informácie, ktoré by mohli podnecovať k diskriminácii či násilným prejavom na sieti.

Koniec informáciám o náboženstve, politickom presvedčení alebo sexuálnej orientácii

Ak patríte medzi tých, ktorí si svoj profil na Facebooku poctivo vypĺňajú, určite ste si v profile nezabudli vyplniť informáciu napríklad o svojom náboženstve či sexuálnej orientácii. Samozrejme, niektoré informácie nás dokážu začleniť do rôznych skupín alebo kruhov na sociálnej sieti, no má to aj negatívne stránky. Práve na základe vášho politického presvedčenia na vás môže útočiť niekto s odlišným názorom. Rovnako to môže fungovať aj pri náboženstve a Facebook si dá rovnako pozor aj na diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie. Po novom totiž tieto informácie zo siete zmiznú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tieto informácie z vašich Facebook profilov začne sieť odstraňovať od 1. decembra tohto roku. Ak ste ich však v profile nevyplnili, zmena sa vás týkať nebude. Spoločnosť Meta však chce týmto spôsobom spraviť z populárnej siete bezpečnejšie miesto, na ktorom sa nebude nachádzať také množstvo nenávisti. Práve sociálne siete si totiž ľudia častokrát volia pre urážanie menšín či diskrimináciu niekoho na základe jeho názoru či preferencie.

Facebook však nedokáže zabrániť šíreniu príspevkov

Aj keď vám z profilu zmiznú informácie, ktoré obsahujú vaše politické preferencie, sexuálnu orientáciu či náboženstvo, stále sa môže stať, že tieto informácie jednoducho odhalíte. Jednoducho sa to totiž dá prostredníctvom stránok, ktoré sledujete či pomocou príspevkov alebo komentárov ktoré zdieľate. Facebook tak robí prvý krok k tomu, aby ochránil svojich používateľov pred nenávistnými prejavmi alebo diskrimináciou. Tá hlavná časť však bude na nás a rovnako si musíme riadne premyslieť, čo budeme na sieti zdieľať.

Nenávistné prejavy či diskriminácia menšín sa dnes šíria najmä prostredníctvom sietí ako je Facebook, Instagram, Twitter či dokonca aj taký TikTok. Spoločnosť Meta (bývalý Facebook) však teraz konečne zasahuje a snaží sa tento problém znížiť ako sa len dá. Teraz je aj na ostatných sieťach či budú túto cestu nasledovať alebo budú aj naďalej umožňovať šíriť nenávisť prostredníctvom internetu.

Máte tieto informácie na svojom profile na Facebooku vyplnené? A myslíte si, že Facebook robí správne rozhodnutie? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre