APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Komisár FFC hovorí o TikToku: „Nie je to len bežná aplikácia na zdieľanie videí. Je to zásterka!“

Brendan Carr, ktorý je komisárom FFC tvrdí, že TikTok nie je len „bežnou“ aplikáciou na zdieľanie videí. Má zbierať citlivé údaje, ktoré posiela do Číny.

Súkromie na internete je čoraz frekventovanejšou témou. Dôvodom sú rôzne úniky dát, množiace sa kybernetické útoky, či krádeže citlivý údajov. Dnes nie je ničím výnimočným, že mobilné aplikácie zbierajú dáta o používateľoch a odosielajú ich na vzdialené servery. Následne dochádza k strojovému spracovaniu týchto materiálov, ktoré sú potom využívané za rôznym účelom. Najčastejšie s cieľom adresnejšieho zobrazenia reklám. V mnohých prípadoch ale nevieme, čo sa s týmito údajmi deje a ako sa s nimi ďalej pracuje.

Jednou z aplikácií, ktorá je dlhodobo v hľadáčiku mnohých kybernetických analytikov, je TikTok. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o sociálnu sieť, ktorá má aktuálne viac ako 1-miliardu aktívnych mesačných používateľov. Brendan Carr, ktorý je komisárom FFC (Federal Communications Commission), najnovšie zverejnil na sociálnej sieti Twitter príspevok, v ktorom píše, že „Tiktok nie je len ďalšia video aplikácia.“

FFC tlačí na Google a Apple, aby odstránili TikTok z ich obchodov

V príspevku, ktorý Carr zverejnil, tlačí na Google a Apple, aby odstránili z ich obchodov s aplikáciami TikTok. Ako dôvod uvádza, že nejde len o „bežnú“ video aplikáciu. Komisár FFC tvrdí, že aplikácia zbiera citlivé dáta používateľov, ktoré následne odosiela do Číny. Na tému upozornil portál Techspot.com.

„TikTok nie je taký, ako sa zdá na povrchu,“ napísal Carr. „Nie je to len aplikácia na zdieľanie vtipných videí alebo mémov. Je to len zásterka,“ píše komisár FFC v úvode príspevku nižšie.

Carr v liste, ktorý zaslal riaditeľom spoločností Google a Apple píše, že TikTok predstavuje bezpečnostné riziko pre národnú bezpečnosť.

„Aplikácia predstavuje neprijateľné riziko pre národnú bezpečnosť v dôsledku rozsiahleho zberu údajov v kombinácii so zjavne nekontrolovaným prístupom Pekingu k týmto citlivým údajom,“ vysvetľuje Carr, ktorý ďalej dopĺňa: „TikTok vo svojom jadre funguje ako sofistikovaný nástroj na sledovanie, ktorý zhromažďuje veľké množstvo osobných a citlivých údajov.“

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close