BezpečnosťSpravodajstvo

Facebook hlási nového partnera na Slovensku, ktorý bude vyvracať dezinformácie na sociálnej sieti

Facebook hlási novú posilu, ktorá bude overovať pravdivosť príspevkov na sociálnej sieti.

Nie je žiadnym tajomstvom, že dezinformácie sa stali globálnym problémom, ktorým nečelíme len my, ale aj iné krajiny. No situácia u nás je o poznanie horšia ako v iných končinách sveta. Konšpiračný index Slovákov radí na nelichotivú priečku takmer na samotnom vrchu. Len pre zaujímavosť, konšpiráciám máme tendenciu veriť viac ako napríklad v Turecku. Sme ale na tom o trošku lepšie ako napríklad v Keni. Pre doplnenie kontextu, Keňa dopadla najhoršie.

Jedným z najpopulárnejších kanálov, prostredníctvom ktorých sa šíria na Slovensku dezinformácie, sú sociálne siete, hlavne Facebook. Na tejto sociálnej sieti je viac ako 3-milióny našincov. O to viac sú dôležité projekty, ktoré majú za cieľ vyvracať falošné správy, ktorých cieľom je šíriť nenávisť a huckať proti sebe obyvateľstvo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do boja s dezinformáciami sa na Facebooku púšťa Demagog.sk

Najnovšie spoločnosť Meta oznámila, že započala spoluprácu s 3. partnerom na Slovensku, ktorý bude overovať pravdivosť informácií na sociálnych sieťach v našich končinách. Je ním projekt Demagog.sk. Doposiaľ fakty u nás overoval Demagog.cz a agentúra AFP.

„Sme radi, že sa Demagog.sk pripája k nášmu programu overovania faktov na Slovensku a bude naďalej pomáhať Slovákom pochopiť kľúčové súvislosti toho, čo čítajú na internete,“ uviedol Patrik Tovaryš, Public Policy Manager v spoločnosti Meta pre Slovensko.

Spoločnosť ďalej dopĺňa, že ak identifikuje v spolupráci s partnermi nepravdivý príspevok, tak ho nielenže označí ako klamlivý, ale zároveň upozorní ľudí, ktorí ho zdieľali, že bol označený ako nepravdivý. Meta takýmto príspevkom taktiež zníži organický dosah a odstráni možnosť ich propagovania cez inzerciu.

„Od vzniku portálu Demagog.sk sa snažíme bojovať proti nepravdám a zavádzaniu vo verejnej diskusii. Spoluprácu so spoločnosťou Meta, vďaka ktorej sa zameriame na misinformácie šírené na sociálnych sieťach, vnímame ako ďalší krok k napĺňaniu našej misie,” hovorí Veronika Frankovská, projektová manažérka Demagog.sk.

Demagog sa do overovania faktov na Facebooku pustí už o pár dní a to konkrétne od marca. Bude mať tak pred sebou ťažkú úlohu a to hlavne v súvislosti s nastávajúcimi voľbami hlavy štátu a vlnou dezinformácií, ktoré budú zaplavovať informačný priestor so skracujúcim sa termínom volieb.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Zobraziť komentáre
Close
Close