Expert radí trik, pomocou ktorého vytvoríte extrémne silné heslo. Túto fintu takmer nikto nepozná!

Expert na bezpečnosť radí, ako pomocou jednoduchého triku, môžeme zvýšiť silu prihlasovacieho hesla.

hacker heslo
Zdroj: singh srilom / shutterstock.com a Yukhym Turkin / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Mnohí z nás používajú heslá, ktoré sú ľahko premožiteľné. Ide napríklad o heslo s menom nášho domáceho miláčika, prípadne dátum narodenia a podobne. Najnebezpečnejšie na tom je, že jedno heslo často používame naprieč rôznymi službami. Zbytočne sa tak vystavujeme kybernetickým hrozbám. Samotné heslo pritom nemusí byť prezradené len nami, ale môže dôjsť aj k úniku dát z rôznych služieb. Potom je problém na svete.

Silné heslo by malo mať vo všeobecnosti aspoň 12 a viac znakov a malo by ísť o kombináciu rôznych znakov, ako sú napríklad malé či veľké písmena, bodky a špeciálne znaky. Takéto heslo je ale ťažko zapamätateľné. V ideálnom prípade, by ste mali používať správcu hesiel. No to mnohí z nás nerobia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Otázkou je, existuje ešte nejaká ďalšia finta, ako môžeme zvýšiť bezpečnosť našich účtov? Odpoveď prináša portál thesun.co.uk, ktorý sa rozprával s expertom na kybernetickú bezpečnosť.

Ako vytvoriť silné a ľahko zapamätateľné heslo?

Pravdepodobne aj vy v bežnej konverzácii používate emotikony namiesto textu. Pravdepodobne už tušíte, kam smerujeme. Okrem toho, že s touto možnosťou útočníci zväčša nerátajú, tak emotikony majú ďalšiu výhodu.

„Keď sa útočníci pokúšajú hrubou silou odhaliť heslo obsahujúce písmená, čísla a interpunkčné znamienka, existuje menej ako sto variácií každého symbolu, ktorý si musia vybrať,“ povedal Stan Kaminsky, expert giganta Kaspersky v oblasti kybernetickej bezpečnosti. „V Unicode je však viac ako 3 600 štandardizovaných emotikonov, takže pridanie jedného do hesla núti hackerov prejsť okolo 3 700 variantov na symbol.“, dopĺňa. „Takže z hľadiska zložitosti je heslo zložené z piatich rôznych emotikonov ekvivalentné bežnému heslu s deviatimi znakmi. Zatiaľ čo sedem emotikonov je ekvivalentných silnému heslu s 13 „bežnými“ znakmi.“, vysvetľuje.

Samozrejme, to nie je všetko, prečo by sme mali siahnuť po emotikonoch v heslách. Expert na bezpečnosť dopĺňa, že pre človeka, je oveľa jednoduchšie si zapamätať emotikon ako zhluk rôznych náhodných čísiel. Preto, ak služba podporuje zadanie hesla vrátane znakov pre emotikony, tak by ste to mali využiť.

„Rozumným kompromisom by bolo pridať k heslu jeden alebo dva emotikony, aby ste zvýšili jeho zložitosť,“ povedal Kaminsky.

Kaminsky ale dopĺňa, že aj keď budete mať silné heslo, tak by sme nemali zabúdať aj na ďalšie vrstvy ochrany, ako je napríklad dvojfaktorové overenie. Ide o funkciu, kedy pri úspešnom prihlásení sa do služby, bude potrebné vložiť ešte ďalšie heslo, ktoré vám príde napríklad v SMS správe alebo e-maile.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre