Expert radí, ako by sme si mali chrániť aplikácie na odosielanie správ, aby neboli naše konverzácie odhalené

Šifrovanie end-to-end je populárnou bezpečnostnou funkciou, no nie je záchranou, upozorňujú experti. Takto si viete chrániť súkromie.

spehovanie a sukromie
Zdroj: Pixabay.com, Vosveteit.sk (koláž)

Populárne četovacie aplikácie ponúkajú end-to-end šifrovanie, čo prakticky znamená, že tretia strana nedokáže prečítať konverzácie, ktoré so svojimi kontaktmi vediete. Ide teda o užitočnú funkciu, ktorá ponúka užívateľom viac súkromia. Samozrejme, toto šifrovanie neznamená, že ak si do smartfónu stiahnete vírus, tak vaša konverzácia nemôže byť narušená.

Ako však vysvetľujú bezpečnostní experti z Kaspersky, end-to-end šifrovanie je len jednou zložkou online bezpečnosti a nevyriešia všetky problémy, s ktorými sa užívateľ môže stretnúť. Väčšine ľudí bude end-to-end šifrovanie úplne stačiť, no hoci je to malé riziko, stále existuje šanca že sa stretnete s motivovaným kyberzločincom. V tomto prípade existuje množstvo spôsobov ako narušiť vaše súkromie. Niekto vám môže do zariadenia nainštalovať spyware, četovacia aplikácia môže posielať dáta iným stranám, alebo niekto získa fyzicky prístup k vášmu smartfónu a prečíta si správy takýmto spôsobom. Nehovor viac o tom, že ak sa niekto dostane k vášmu smartfónu, tak pomocou pár klikov si môže aktivovať váš WhatsApp účet na ďalšom zariadení bez vášho vedomia.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako sa čo najlepšie chrániť pred narušením súkromia?

Bezpečnostní experti vysvetľujú, že dnes neexistuje žiadna forma digitálnej komunikácie, ktorá by bola bezpečná na 100%. Tie najsúkromnejšie informácie by sme preto vždy mali druhej strane povedať osobne, nie cez internet.

Zároveň by sme sa nemali rozhodovať unáhlene alebo bez kompletných informácií. Ak nám záleží na súkromí, mali by sme vedieť, aké dáta četovacia aplikácia zbiera, kde dáta ukladá, alebo s kým dáta zdieľala v minulosti. Zároveň neverte len jednému zdroji informácií. Pozrite sa na niekoľko spravodajských článkov, tlačových správ a ďalších dokumentov.  Rovnakú pozornosť by ste mali venovať aj nastaveniam, ktoré aplikácia ponúka.

Ak vám záleží na súkromí, potom je vhodné zapnúť všetky najbezpečnejšie varianty nastavení. Zároveň sa vyhnite takzvaným hybridným režimom. Niektoré aplikácie ponúkajú aj šifrované aj nešifrované posielanie správ, napríklad aplikácia Google Správy či Telegram. V jednom konverzačnom okne teda viete poslať aj šifrovanú aj nešifrovanú správu, čo môže byť mätúce. Napríklad Messenger a Telegram majú oddelené šifrované a nešifrované správy. Analytici ďalej prízvukujú, že aj zálohy chatov by sme mali šifrovať.

„Predvolené cloudové zálohy sú častým kanálom úniku, takže je nevyhnutné, aby boli zašifrované,..“

Čím viac funkcií aplikácia ponúka, tým prestavuje väčšie bezpečnostné riziko. Možnosť uverejniť príbeh, odkazovať na iné sociálne siete, či ďalšie podobné funkcie ponúkajú nové spôsoby, ako môžu vaše dáta uniknúť.

„Zakázať ukážky odkazov, zdieľanie geografickej polohy a súbory GIF. Tieto funkcie sa niekedy hodia, ale môžu ich použiť na vystopovanie rôzne strany vrátane prepojených webových stránok,..“

Chrániť sa pred nabúraním do účtu viete cez dvojfaktorové overenie. Táto funkcia pri prihlasovaní pošle overovací kód na iné vaše zariadenie, ktorý potrebujete zadať aby ste sa mohli do služby prihlásiť. Ak by útočník získal vaše prihlasovacie údaje, stále sa nebude môcť dostať do vášho účtu, lebo nemá prihlasovací kód. Týmto si chránite účty pred nepovoleným vniknutím.

Experti ďalej radia, že by sme mali preferovať aplikácie, ktoré nevyžadujú používanie mobilného čísla. Do určitej miery medzi takéto aplikácie patria Telegram, Messenger a iMessage. Neskôr by funkciu mal ponúkať ak WhatsApp či Signal. Rovnako by sme mali využívať funkciu Miznúcich správ, ktorá je kľúčovou, ak chceme, minimalizovať únik citlivých informácií z komunikácie.

Zvoľte vhodnú platformu

Dobrým spôsobom ako chrániť svoje súkromie je naučiť vašich známych zásady bezpečného četovania. Vy môžete dodržiavať všetky zásady súkromia, no ak sa druhá strana týchto zásad nedrží, potom môžete robiť čo len chcete. Medzi základné body rozhodne patrí nezdieľanie osobných rozhovorov s ďalšími stranami, nevytváranie screenshotov alebo kópií poslaných správ.

Bezpečnostní experti z Kaspersky sa pozreli na to, aká populárna četovacia aplikácia je najbezpečnejšia a jasným víťazom v ich prieskume bola aplikácia Signal. Tá ponúka end-to-end šifrovanie osobných a skupinových četov, šifrované zálohy, možnosť skrývať metadáta, ponúka miznúce správy, či možnosť vypnúť náhľady odkazov a veľa ďalšieho. Ak je teda súkromie na internete pre vás dôležité, Signal je tou najvhodnejšou voľbou pre vás.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre