Expert radí 15 tipov, ako surfovať na internete bezpečne. Mnohí tieto pravidlá podceňujú, no neskôr plačú, že sa stali obeťou online podvodníka

Prinášame vám 15 bezpečnostných a hlavne užitočných tipov, čo robiť a nerobiť na internete. Vyhnete sa tak nebezpečenstvám v online priestore.

hacker nebezpecenstvo
Zdroj: Gerd Altmann z Pixabay

Každý z nás využíva internet, či už na dennej báze alebo len raz za čas, a spolu s používaním internetu a online služieb, nám hrozí aj viacero nebezpečenstiev, hoci si to často neuvedomujeme. Preto je dôležité dbať na bezpečnosť. Veľa ľudí práve bezpečnosť na internete naozaj neskutočne podceňuje a potom sa môže veľmi ľahko stať, že sa stanú obeťou či už podvodu alebo ich zariadenie niekto hackne. Spolu s expertmi z portálu kaspersky.com, sme si pre vás pripravili 15 užitočných tipov, čo robiť a nerobiť na internete. 

Ako surfovať na internete bezpečne?

Využívajte zabezpečené pripojenie

Veľakrát sme upozorňovali na to, že používanie verejnej siete nie je ten najlepší nápad a je sa tomu lepšie vyhnúť. Lepšia voľba je využívať mobilné dáta, ak teda máte tú možnosť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ak už však musíte predsa len tú verejnú Wi-Fi sieť využiť, určite využívajte VPN a nikdy nič online neplaťte keď takúto sieť využívate, taktiež sa ani neprihlasujte do vášho internet bankingu.

Dôvodom, prečo by ste tak mali robiť je, že správca verejnej siete môže monitorovať vašu online aktivitu. Čo to ale znamená? Vidí všetko, či zadávate na internete a môže potenciálne aj manipulovať vašou online prevádzkou. Tento útok sa volá odborne man-in-the-middle, teda muž uprostred.

Používajte len silné heslá

Staré známe, používajte silné heslá! Heslo by malo mať minimálne 12 znakov, lepšie je však viac, malo by obsahovať aj veľké písmená, čísla a aj znaky. Vyhnite sa používaniu toho istého hesla všade. Odhalenie jednoduchých hesiel trvá zlomky sekúnd. Najnebezpečnejšie je, keď používate známe jednoduché hesla, ktoré útočník vie prelomiť instantne.

komplikovane heslo
Zdroj: Celia Ong / Shutterstock.com

Ak vás zaujíma podrobnejšie, ako by malo vyzerať silné heslo, dovoľte nám, dať vám do pozornosti tento článok, v ktorom sme sa venovali tejto problematike podrobnejšie.

Viac faktorové overenie

Viac faktorové overenie si viete nastaviť na viacerých miestach, napríklad na sociálnej sieti. Pre prístup do vášho konta, sa musí aplikácia presvedčiť, overiť si, že ide skutočne o vás. Funguje to väčšinou tak, že keď sa niekde prihlásite, tak vám príde upozornenie na mobil, ktoré musíte potvrdiť, prípadne vám príde dodatočné heslo, ktoré musíte vložiť na webovej stránke. Ide o skvelý nástroj ako sa vyhnete hacknutiu vášho účtu a to aj v situácii, keď hacker odhalí vaše heslo.

Facebook phishing kradez prihlasovacich udajov
Zdroj: BlueberryPie / shutterstock.com a TY Lim / shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Najaktuálnejší softvér

Nie nadarmo vývojári aplikácií a ďalšieho softvéru uvoľňujú pravidelne aktualizácie pre svoje programy či zariadenia. Váš softvér by mal byť vždy čo najaktuálnejší, dodáva to ďalšiu vrstvu ochrany. Taktiež aplikácie, by mali byť na najaktuálnejšej verzii, hlavne aplikácie banky či iné aplikácie, ktoré využívate na platbu. Dôvodom, prečo by tomu tak malo byť je, že vo softvéri bývajú diery, ktoré sa postupne objavujú a aktualizáciami ich vývojári zaplátajú.

Overte si webové stránky

Keď navštívite nejakú stránku, tak sa uistite, že ide o regulárny web. Myslíme tým, že si overte, či ste skutočne na stránke inštitúcii, ktorú ste chceli overiť. Pozrite sa, či v doméne nie je preklep. Rovnako pri online platbách dbajte na to, či ste skutočne na stránke e-shopu. Pozrite sa, či sú na webe uvedené riadne obchodné podmienky, reklamačný poriadok, kontakty a podobne. Ak môžete plaťte vždy na dobierku.

ako platit na internete bezpecne
Zdroj: pixabay.com (geralt), Vosveteit.sk

Ochrana údajov

Určite si nájdite čas na skontrolovanie nastavení vašich osobných údajov, zvoľte si, čo môžu tretie strany vedieť a čo radšej nechcete, aby vedeli. Rôzne sociálne siete napríklad Instagram či Twitter, majú možnosť aktivovať si zvýšenie ochrany osobných údajov.

Dávajte si pozor na odkazy

Na odkazy v emailoch či v správach by ste nemali klikať vôbec, hlavne od osôb, ktoré nepoznáte a nemáte k nim dôveru. Ak sa vám nejaký email nezdá, určite na žiadne odkazy neklikajte a radšej ten email rovno presuňte do koša. Môže sa vám totiž kľudne stať, že otvoríte falošný web, ktorý vám stiahne do zariadenia vírus. Nebezpečný softvér sa môže schovávať aj v prílohách e-mailu. Možno to netušíte, ale vírus do zariadenia si môžete stiahnuť aj bez toho, aby ste súbor nainštalovali. Niekedy ho stačí len stiahnuť, prípadne otvoriť.

pdf virus v prilohe spravy
Zdroj: BigTunaOnline / Shutterstock.com a Sergey Nivens / Shutterstock.com

Zabezpečte svoje zariadenie

Určite svoje zariadenia, ako napríklad mobil zabezpečte heslom, či čítačkou tváre. Tým pádom sa len tak hocikto nedostane k vašim údajom, súborom a podobne.

Zálohujte svoje súbory

Dôležité osobné údaje a súbory vo vašom počítači, si je dôležité zálohovať. Môže sa stať, že sa stanete obeťou Ransomware útoku a tak bude váš prístup k týmto dôležitým údajom zablokovaný, týmto tomu však viete predísť. V ideálnom prípade si zálohujte cenné dáta na cloud alebo na externý disk. Vyhnete sa tak prípadným nepríjemnostiam, keď sa stanete obeťou hackerov.

Vymažte si vaše staré účty

Staré účty, ktoré viete, že už nevyužívate, radšej vymažte. Zbytočne tu existuje šanca, že sa to nich niekto dostane a následne budú zneužité. Napríklad, ak máte na sociálnych sieťach účet, ktorý nepoužívate, prípadne máte e-mailový účet, ktorý už nie je aktívny, najlepšie čo môžete spraviť je, že ho deaktivujete. Vyhnete sa tak prípadným problémom, napríklad, že vám niekto ukradne identitu a podobne.

Dávajte si pozor, čo sťahujete

Vždy si sťahujte aplikácie len z overených zdrojov, ako je Google Play či App Store. Taktiež dbajte na to, aby aplikácia mala dobré recenzie a vždy si ich pre istotu čítajte. Z recenzií sa často dozviete, že softvér, ktorý chcete stiahnuť do zariadenia, môže schovávať v sebe nebezpečný softvér, prípadne jeho vývojár využíva nekalé praktiky na to, aby získal na váš úkor nejaký prospech.

Dajte si pozor na to, čo pridávate na sociálne siete

Ak ste napríklad na dovolenke, radšej pridajte fotky až keď prídete domov. Áno, určite máte potrebu dať všelijaké možné fotky na Instagram či Facebook ihneď prvý deň a potom tie ďalšie, no z bezpečnostného hľadiska ich radšej pridajte až keď prídete domov.

Nikdy neviete kto uvidí vaše fotky a bude vedieť, že nie ste práve doma a môže vás vykradnúť. Daného zlodeja ani nemusíte mať v priateľoch, stačí, že sa nejaký váš kamarát bude rozprávať s niekým úplne iným, že ste práve na dovolenke. Rovnako nezabúdajte na to, že na sociálnych sieťach si môže váš profil pozrieť aj cudzia osoba, ak nemáte možnosť zobrazenia vášho profilu zablokovanú.

Dávajte si pozor, s kým na internete vediete konverzácie

Aj taký internetový kamarát či známy vás vie pekne zradiť, aj ak by ste to nikdy nepovedali. Nikdy takýmto ľudom nehovor vaše osobné údaje, údaje od karty. Určite ste už počuli príbehy, kedy boli ženy oklamané podvodníkmi, ktorí ich presviedčali, že s nimi chcú byť, no potrebujú, aby im poslali ich peniaze. Len nedávno sme napríklad upozorňovali na podvod, kedy sa žena stala obeťou podvodníka. Zoznámila sa s ním cez zoznamovaciu aplikáciu a útočník ju neskôr prehovoril, aby investovala do zlata. Bohužiaľ, prišla tisíce €.

Romantické podvody sa objavujú aj u nás
Zdroj: Bing Image Creator, Unsplash (Nathan Dumlao), Úprava: Vosveteit.sk

Dávajte si pozor na dezinformácie

Práve dezinformácií sa vyskytuje na internete naozaj veľa, je dôležité si informácie vždy overiť. Častokrát podvodníci vytvárajú napríklad falošné videá, v ktorých vkladajú známym osobnostiam do úst slová, ktoré nikdy nepovedali. Pri tomto podvode často známa osobnosť láka napríklad na výhodné investície. Skutočnosť je ale úplne iná.

investicny podvod
Zdroj: pathdoc / Shutterstock.com

Antivírus

Antivírusový softvér je v dnešnej dobe neskutočne potrebný, aj keď sa vám môže zdať, že sú to vyhodené peniaze, nie je tomu tak. Je lepšie platiť malú sumu, než mať hacknuté zariadenie či malvér v zariadení. Ak predsa len nechcete platiť za tento softvér, tak používajte aspoň ten vstavaný, ktorý máte v počítači či smartfóne.

Ako sa chránite v kybernetickom priestore vy? Dajte nám vedieť nižšie alebo v komentároch na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre