Expert odkryl 2 chyby, ktoré často robíme, a ktoré vedú k poškodeniu notebooku. Zmeňte to, inak vám notebook vydrží fungovať výrazne menej, než by mal

Notebooky priemerne vydržia približne tri až päť rokov, no ak použijete tieto tipy, vydrží vám oveľa dlhšie.

Hlavným problémom zaklapnutého notebooku je prehrievanie
Zdroj: Unsplash (Ales Nesetril, Elisabeth Arnold), Úprava: Vosveteit.sk

Kúpa nového Notebooku nie je lacná záležitosť. Keď už sa rozhodneme do nového počítača investovať, určite chceme, aby vydržal čo najdlhšie.  

Životnosť notebooku je preto dosť dôležitá, no ak sledujeme súčasné trendy, môžeme si všimnúť, že čoraz viac klesá. Dnes sa počíta s tým, že notebook vydrží približne tri až päť rokov. Portál Daily Mail ale informuje o tom, ako si môžete životnosť predĺžiť o niekoľko rokov.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

To že notebook končí si môžete všimnúť niekoľkými spôsobmi. Možno ste postrehli, že celé zariadenie je pomalé a všetko mu trvá podstatne viac, než v minulosti. Ďalším znakom je, ak batéria nevydrží dlho nabitá. Práve batéria býva najcitlivejším komponentom.  

Ak batéria notebooku stratí svoju kapacitu, dá sa vymeniť, no je to spravidla drahý špás. Majitelia notebookov by preto mali svoju batériu šetriť a nižšie sa dozviete ako.  

Batériu notebooku „používajte“, nebuďte stále pripojený k sieti

Mnohí ľudia si kúpia notebook a nechávajú ho po celý čas pripojení do elektrickej siete. Expert menom Kewin Charron ale tvrdí, že batériu notebooku by ste mali používať, inak o ňu prídete. Znamená to, že by ste nemali mať notebook po celý čas zapojený v elektrike. Zároveň by ste ho ale nemali nechať úplne vybiť.  

“Ak chcete predĺžiť životnosť vašej batérie, aspoň raz za mesiac odpojte notebook zo siete a nechajte ho vybiť sa približne na 20%,” vysvetľuje Charron.  

Operačné systémy Windows a macOS majú aj nastavenia, ktoré pomáhajú chrániť batériu. V ideálnom prípade by ste batériu notebooku mali nechávať niekde medzi 80 až 20% a udržovať ju v rozmedzí týchto hodnôt.

Dobrou správou je, ak máte MacBook, ktorý má predvolene zapnuté optimalizovanie batérie a nenechá ju nabiť nad 80%. Ak máte Windows, takéto nastavenie nie je k dispozícii, no máte niekoľko iných nastavení na optimalizovanie batérie.  

Pozor, aby ventilátory mohli pracovať ako majú

Charron upozorňuje, že pre batériu je devastujúce, ak máte notebook na mäkkom povrchu. Do toho spadajú aj vaše kolená, perine, paplón, rôzne obrusy a podobne. Dôvodom je, že mäkké povrchy môžu zabrániť ventilátorom pracovať tak ako majú, čo znamená, že sa notebook prehrieva. S príliš vysokými teplotami trpí nielen batéria, ale prakticky všetky komponenty. Inými slovami, dochádza k zabráneniu aktívneho odsávania tepla a prísunu čerstvého vzduchu.

Odporúča sa používať notebook na pevných hladkých a čistých povrchoch. Ani pri najlepšom zaobchádzaní nedokážeme zabrániť špine, ktorá sa dostane do vnútra zariadenia a môže zablokovať ventilátory. Ak sa váš notebook spomalil, častokrát za to môžu prach a nečistoty vo ventilátore. Keď sa notebook poriadne nechladí, komponenty sa brzdia, aby nedošlo k ich trvalému poškodeniu. Odporúča sa preto raz za čas notebook poriadne prečistiť, čím mu taktiež zvýšite výrazne životnosť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre