Európska únia volá po zákaze rozpoznávania tváre na verejnom priestranstve

Regulačné úrady Európskej únie volajú po zákaze využívaniu AI technológie za účelom rozpoznávania tváre na verejnom priestranstve.

rozpoznavanie tvare
Zdron: flickr.com (EFF Photos)

Technológia rozpoznávania tváre je čoraz dokonalejšou pričom mnohí z nás sú tejto technológii vystavovaní častejšie, ako tušia. Týka sa to dokonca aj nášho regiónu, kde naprieč niektorými mestami v konkrétnych uzloch, kde je zvýšená prítomnosť chodcov, je táto technológia prítomnou.

Regulačné úrady Európskej únie najnovšie však volajú po zákaze využívaniu tejto technológie na verejnom priestranstve. Ako informuje portál Engadget, tak európski zákonodarci požadujú všeobecný zákaz používania umelej inteligencie na rozpoznávanie tváre a iných „biometrických a behaviorálnych signálov“ na verejných priestranstvách.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

EÚ chce zakázať rozpoznávanie tvári na verejnom priestranstve

Európska rada pre ochranu údajov (EDPB) a Európsky inšpektor ochrany údajov (EDPS) v spoločnom stanovisku tvrdia, že je nezákonné využívať AI technológiu na kategorizáciu občanov.

Konkrétne naliehajú na to, aby táto technológia bola zakázaná za účelom „rozpoznávanie tvárí, chôdze, odtlačkov prstov, DNA, hlasu, stlačení klávesov a ďalších biometrických alebo behaviorálnych signálov v akomkoľvek kontexte“. Povedali, že by malo byť nezákonné, aby systémy AI používali biometriu na kategorizáciu ľudí „do klastrov na základe etnického pôvodu, pohlavia, politickej alebo sexuálnej orientácie“ alebo iných druhov klasifikácie, na základe ktorej by mohli byť diskriminovaní.

Andrea Jelinek, zástupkyňa EDPB hovorí, že

„Nasadenie vzdialenej biometrickej identifikácie na verejne prístupné priestory znamená koniec anonymity na týchto miestach,“

Je tam však niekoľko výnimiek

Druhým dychom treba dodať, že návrh predkladateľov skôr určuje hranice, kde a za akých okolností je možné využívať túto technológiu. Existuje aj niekoľko výnimiek, kedy je táto technológia povolenou. Jednou z nich je napríklad pomoc úradom pri hľadaní nezvestných detí a osôb, či na predchádzanie bezprostrednej hrozbe, akou je napríklad teroristický útok.

Európsky dozorný úradník pre ochranu údajov Wojciech Wiewiórowski dodáva:

 „Všeobecný zákaz používania rozpoznávania tváre vo verejne prístupných priestoroch je nevyhnutným východiskovým bodom, ak si chceme zachovať naše slobody a vytvoriť ľudsky orientovaný právny rámec pre AI. Navrhované nariadenie by malo tiež zakázať akýkoľvek druh používania AI pre sociálne hodnotenie, pretože je to v rozpore so základnými hodnotami EÚ a môže to viesť k diskriminácii.“

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre