Európska komisie si posvieti na Facebook kvôli obavám z ruského zasahovania do volieb

Európska komisia oficiálne ohlásila, že začala vyšetrovať Metu, prevádzkovateľa Facebooku a Instagramu a to z obáv, že nerobí toho dostatok v boji proti dezinformáciám.

facebook rusko
Zdroj: rafapress / depositphotos.com

Európska komisia začala formálne vyšetrovanie na preskúmanie možného porušenia Zákona o digitálnych službách zo strany Meta, prevádzkovateľa sociálnych sietí Facebook a Instagram.

Únia si posvieti na Metu

Podpredsedníčka Komisie Ursula von der Leyen zdôraznila, že Európska únia sa zaviazala bojovať proti šíreniu dezinformácií a manipulácií, najmä v období demokratických volieb. Potreba bojovať proti dezinformáciám je dnes o to vypuklejšou, že v priebehu nasledujúcich týždňov, sa uskutočnia voľby do Európskeho parlamentu. V súčasnosti na sociálnych sieťach zahraniční aktéri, akým je napríklad Rusko, prostredníctvom rôznych kampaní ovplyvňujú politické dianie a verejnú mienku naprieč krajinami únie s cieľom destabilizovať krajiny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Táto Komisia vytvorila prostriedky na ochranu európskych občanov pred cielenými dezinformáciami a manipuláciou zo strany tretích krajín. Ak máme podozrenie na porušenie pravidiel, konáme,..“ uviedla Ursula von der Leyen. „Ochrana našich demokracií je spoločný boj s našimi členskými štátmi.“, doplnila.

Komisia má podozrenia, že Meta nerobí toho dostatok, čo by mala robiť v súvislosti s bojom proti falošným správam či klamlivej reklame. Európska komisia tiež hovorí, že systém na oznamovanie nelegálneho obsahu v službách Meta nie je v súlade s platnou legislatívou a Meta zároveň neposkytuje dostatočný prístup k verejne dostupným údajom pre výskumníkov.

Komisia začala konanie na základe predbežnej analýzy správy o hodnotení rizík, ktorú Meta poslala v ešte septembri 2023 na popud Komisie.

„Je dôležité, aby sme mohli vidieť tomu, čo vidíme online. Dnes sme začali konanie proti Mete, lebo máme podozrenie, že ich online moderovanie na Facebooku a Instagrame je nedostatočné. Chýba mu transparentnosť moderovanie obsahu a reklám.“, uviedla Margrethe Vestager na sociálnej sieti X.com.

Meta má povinnosť spolupracovať s Komisiou a prijať nápravné opatrenia v prípade zistených nedostatkov. V opačnom prípade môžu byť prijaté ďalšie opatrenia zo strany Komisie.

Robí toho Meta dosť v boji proti dezinformáciám?

Len pre zaujímavosť, „slovenský Facebook“ má u nás len 3 oficiálnych partnerov, ktorí aktívne bojujú proti dezinformáciám, čo je žalostne málo. Ak je nejaký obsah označený ako klamlivý, tak algoritmy spoločnosti by mu mali znížiť dosah a obmedziť možnosť jeho propagácie. Problémom ale je, že tomuto obsahu sa aj napriek tomu na sociálnych sieťach dobré darí. Kým sa ho podarí objaviť a riadne vyvrátiť, tak to často trvá aj niekoľko dní, kedy je už takýto príspevkov neaktuálny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre