Európe chýba podzemná voda: Suchá budeme môcť očakávať aj tento rok

Už od roku 2018 má Európa problém so suchami, no situácia sa odvtedy nezlepšila.

Európe chýba podzemná voda. Problém sa od roku 2018 nezlepšil
Zdroj: TU Graz

Štúdia z Technickej univerzity v meste Graz potvrdzuje, že Európe chýba veľké množstvo podzemnej vody. Už v roku 2018 si kontinent prešiel výrazným suchom, čo potvrdzujú aj satelitné dáta.

Suchami Európa trpí už od roku 2018, hoci v tomto prípade môžu vedcov pomýliť extrémne výkyvy počasia, napríklad záplavy. Situácia však nie je až taká dobrá, ako by sme si mohli myslieť. V roku 2020 výskumníčka Eva Boergens publikovala štúdiu, v ktorej zdokumentovala počiatky prebiehajúcich období sucha v centrálnej Európe. Všimla si, že v letných mesiacoch medzi rokmi 2018 a 2019 si Európa prešla nedostatkom vody. Odvtedy sa situácia nezlepšila.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Potvrdzuje to aj nová štúdia publikovaná v januári 2023. Tá poukazuje na pretrvávajúci nedostatok podzemnej vody v Európe. Dopad opakujúcich sa období sucha sme mohli pozorovať v lete 2022. Drastické obdobie viedlo k vysušeniu viacerých riek a stojatých vôd, čo malo dopad nielen na prírodu, ale aj na človeka. Viacero vodných druhov stratilo svoj domov a suchá pôda spôsobila problémy aj poľnohospodárom.

Výraznejšie problémy zaznamenali napríklad vo Francúzsku. Jadrové elektrárne nemali dostatok vody na chladenie a problém mali aj vodné elektrárne.

O podzemnej vode informuje vedcov dvojica satelitov Tom a Jerry. Tie sa nachádzajú vo výške takmer 490 km nad povrchom planéty a od seba sú vzdialené približne 200 km. Jeden satelit „naháňa“ ten druhý, čo je pre potreby výskumu mimoriadne dôležité. Vedci totiž neustále merajú vzdialenosť medzi nimi. Ak satelity preletia ponad horu, rýchlosť toho prvého sa zvýši, pretože sa pod ním nachádza viac hmoty. Následne akceleruje aj ten druhý a keď preletia horu, ich rýchlosť sa opäť stabilizuje. Na základe toho vedci merajú gravitačné pole planéty.

Pretrvávajúci problém s podzemnou vodou

Vedci dokážu vytvoriť gravitačnú mapu Zeme približne každý mesiac. Táto mapa im však zatiaľ o podzemnej vode veľa nepovie. V tomto momente vedci posúvajú dáta ďalším partnerom. Následne výskumníci odčítajú hmotnosti riek a jazier, vlhkosti pôdy či sneh a ľad. Nakoniec vedcom ostávajú dáta, ktoré sa týkajú čisto len podzemnej vody.

Výsledky poslednej analýzy ukazujú, že od roku 2018 sa situácia v Európe nevyriešila, ba čo viac, stala sa ešte väčším problémom. Ako vysvetľujú autori štúdie, nečakali, že sa stretnú s problémom na tak veľkej škále.

„Pred niekoľkými rokmi by mi ani nenapadlo, že voda bude v Európe problémom, obzvlášť v Nemecku a Rakúsku. Dnes však skutočne máme problém s dodávkou vody a musíme nad tým premýšľať,“ vyjadril sa Torsten Mayer-Gurr, jeden z autorov štúdie.

Podľa vedcov je teraz mimoriadne dôležité zdokumentovať pokračujúce suchosituáciu v najbližších rokoch starostlivo monitorovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre