Energetické výrony z kvazarov sa preháňajú galaxiami ako tsunami
Vedci sa pozreli bližšie na najenergetickejšie objekty vo vesmíre a ich dopad na okolie
Tím astronómov pozoroval jav, ktorý bol označený ako najenergetickejší výron v histórii vesmíru. Pozoroval ho Hubblov vesmírny ďalekohľad. Tento fenomén sa nazýva aj Kvazarove tsunami a ako názov napovedá, pochádzajú z kvazarov (pozn. redakcie: extrémne žiarivé jadrá galaxií) a vesmírom sa valia presne tak, ako ničivé vlny u nás na Zemi.
„Kvazary sú vzdialené vesmírne objekty, vyžarujúce výnimočne veľké množstvo energie. V ich strede sa nachádza supermasívna čierna diera, ktorá je poháňaná okolitou hmotou. Kvazary dokážu žiariť až tisíckrát jasnejšie, než galaxia, v ktorej sa nachádzajú,“ píše NASA.
Astronómovia preštudovali 13 výronov, pochádzajúcich z kvazarov a boli schopní určiť rýchlosť, akou sú plyny vystrelené do okolitého vesmíru. Ďalej NASA popisuje, že počas toho, ako čierna diera pohlcuje materiál, horúce plyny v jej akrečnom disku vyžarujú intenzívnu dávku radiácie. To vytvorí kvazar. Kozmické vetry sú radiáciou postrkované preč od čiernej diery a zároveň ďalej od galaktického centra. Tieto výrony môžu dosahovať až niekoľko percent rýchlosti svetla.
https://www.instagram.com/p/B-BGkTWIW8y/?utm_source=ig_embed
Dáta z Hubblovho vesmírneho ďalekohľadu ukazujú, že svetlo, vyžarované z horúceho materiálu bolo kvôli extrémnym rýchlostiam posunuté v svetelnej škále. Práve dáta z ultrafialového pozorovania dokážu vedcom odhaliť celú škálu energetických výronov z kvazarov. Týka sa to chladnejších plynov, ako aj tých extrémne horúcich. Tie sa nachádzajú vo vysoko ionizovaných častiach masívnych kozmických vetrov.
Novo objavené možnosti štúdie kvazarov môžu vedcom pomôcť pochopiť prepojenie medzi supermasívnymi čiernymi dierami a ich dopadom na celú ich domovskú galaxiu.
Neprehliadni
„Žiadny ďalší fenomén nenesie väčšiu mechanickú energiu. Kozmické vetry v blízkosti kvazaru tlačia pred sebou hmotu o rovnosti stovky našich Sĺnk, a to každý rok,“ vysvetľuje Nahum Arav, z technického inštitútu vo Virginii.
Materiál, ktorý by inak viedol ku vzniku nových hviezd je násilne odtrhnutý z galaxie. Vietor odtlačí častice do oveľa väčších vzdialeností, než si doteraz vedci mysleli a vytvorí tak udalosť, s dopadom na celú galaxiu.
Komentáre