Elon Musk je pod vlnou kritiky. Jeho najnovšie vyjadrenia smerom ku koronavírusu COVID-19 poburujú verejnosť

Najnovšie vyjadrenia Elona Muska poburujú verejnosť. Hovorí, že „Riziko úmrtia na C19 je omnoho nižšie ako riziko úmrtia z jazdy autom domov.“

Elon-Musk_-sa-vyjadril-na-temu-koronavirus
Zdroj: pixabay.com (mahaveer8 a spencerbdavis1)

Pre mnohých z nás je Elon Musk vizionárom, ktorý predbehol svoju dobu o niekoľko desiatkov rokov dopredu. Jeho ambiciózne plány a činy nám menia svet pred našimi očami, avšak aj napriek tomu, niektoré z jeho posledných vyjadrení k téme koronavírusu COVID-19 z posledných dní zanechali v mnohých rozpačité pocity.

Niečo viac ako týždeň dozadu prostredníctvom sociálnej siete Twitter povedal, že panika okolo koronavírusu je hlúpou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Následne toto vyjadrenie doplnil o ďalšie vysvetľujúce argumenty, v ktorých hovoril, že čísla, ktoré sú prezentované sú jednoducho nadhodnotené. Dôvodom jeho úvahy je, že vírusy typu koronovírus sú v populácii celkom bežnými (napríklad aj bežná chrípka patrí do tohto typu ochorení), a väčšina prípadov nie je podchytená, obzvlášť tie s ľahkým priebehom. Konkrétne povedal:

„Miera úmrtnosti je tiež veľmi nadhodnotená. Pretože existuje tak málo testovacích súprav, tí, ktorí zomrú s respiračnými príznakmi, sú testovaní na C19, ale tí, ktorí majú menšie príznaky, zvyčajne nie. Výskyt koronavírusov a iných prechladnutí v bežnej populácii je veľmi vysoký!“

Zároveň dodal, že predikcie nadmerného výpočtu exponenciálneho rastu sa nikdy nestanú. Na jeho obranu treba povedať, že pri pohľade na krivku nakázaných ľudí, obzvlášť v prípade Číny dávajú logiku (oranžová krivka), kde sa situácia postupne ukludňuje. Vo zvyšku sveta však ešte nenastal podobný zlom.

mapa sirenia koronavirusu
Zdroj: gisanddata.maps.arcgis.com

Berie to až na príliš ľahkú váhu. Nové vyjadrenia poburujú verejnosť

Portál buzzfeednews.com prišiel so správami, v ktorých poukazuje na najnovšie vyjadrenia Elona Muska, ktoré rozoslal svojim zamestnancom v priebehu piatku v e-mailovej správe. Napísal v nej podstate to, že panika okolo vírusu je hlúposťou. Prirovnáva ju ku autonehodám. Konkrétne napísal:

„Ako základ pre porovnanie je riziko úmrtia na C19 * výrazne * nižšie ako riziko úmrtia pri šoférovaní vášho automobilu domov,“ napísal Musk zamestnancom spoločnosti SpaceX.

Ďalej doplnil, že na jednu smrť pripadá asi 36 tisíc automobilových úmrtí. Pre portál Buzzfeednews sa vyjadrila aj rada viacerých odborníkov, ktorí jeho slová kritizujú. Napríklad Amesh Adajla.

„Porovnávanie týchto typov vecí nemá logický zmysel,“ uviedol Amesh Adalja, vedecký pracovníčka Univerzitného centra Johns Hopkinsovej pre zdravotnú bezpečnosť. „Tento vírus nie je vírus, ktorý je možné izolovať, a hoci sa s ním väčšina ľudí dokáže dobre vysporiadať, tak existuje určitá časť, ktorá nie. Ľudia z toho môžu nakoniec zomrieť, a preto by sme sa mali zamerať na obmedzenie pokusov ľudí k jeho vystaveniu. “

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre