Elon Musk chce zo vzduchu odsávať CO2. Neuhádnete, na čo ho chce premienať!

Elon Musk hovorí, že sa púšťajú do nového projektu. Chcú zo vzduchu odsávať CO2 a premieňať ho na raketové palivo.

SpaceX_Start rakety
Zdroj: flickr.com (Daniel Oberhaus) (CC BY 2.0)

Spoločnosť SpaceX je verejnosti už niekoľko rokov dobre známou. Ide o spoločnosť, ktorá pôsobí vo vesmírnom priemysle. Bezpochyby, k popularite spoločnosti prispel i Elon Musk, ktorý stojí na jej čele.

Najnovšie portál Futurism.com upozorňuje na slová Elona Muska, ktorý ohlásil, že sa púšťajú do odvážneho projektu. Je nim výroba raketového paliva zo vzduchu. Okrem iného, chce vzduch očistiť o časť CO2.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„SpaceX spúšťa program na odstránenie CO2 z atmosféry a jeho premenu na raketové palivo,“ uviedolna Twitteri generálny riaditeľ Elon Musk. „V prípade záujmu sa prosím pripojte.“ V ďalšom statuse dodal, že to bude dôležité i pre cestovanie na Mars.

Ak by projekt dopadol úspešne, tak to bude mať významný dopad na priemysel ako taký a to nielen na ten vesmírny. Rovnako by dopomohol rozvinúť i medziplanetárnu prepravu, ktorá by sa stala nielen ekologickejšou, ale i dostupnejšou.

Ďalej treba uviesť, že ide o veľkú tému a to z dôvodu, že pri štarte vesmírnej lode, ťažné rakety Falcon 9 vypúšťajú do ovzdušia veľké množstvo CO2.

Už dnes existujú prvé technológie schopné zachytávať oxid uhličitý

Podľa odborníkov, hoci nápad Elona Muska znie ako sci-fi, tak vo finále tomu tak nemusí byť. Dôvodom je, že prostredníctvom novej techniky volajúce sa „Direct air capture“ (DAC), by SpaceX mohlo nasať tisíce ton oxidu uhličitého a ďalej s ním pracovať a premeniť ho potenciálne i na zdroj paliva. Treba však povedať, že táto technológia je stále v štádiu ranného vývoja. Jednu z prvých továrni, ktorá disponuje touto technológiu, nájdeme na Islande. Ročne je schopnou zo vzduchu odobrať približne 4-tisíc tón oxidu uhličitého. Samozrejme, je to stále málo na to, aby sme zmenili klímu k lepšiemu. Ale ako sa hovorí, niekde treba začať.

Mimochodom, v minulosti Elon Musk uvedol, že aj keby bola 0,1% šanca, že zažijeme katastrofu, tak by bolo šialenstvo podstupovať toto riziko, ak nemusíme. Uviedol to v súvislosti s témou meniacej sa klímy.

„Myslím si, že toto je jedna z vecí (pozn. redakcie: reaguje na klimatické zmeny), kde nám bude chvíľu trvať, kým prídeme na to, aké je správne riešenie,“ vysvetlil Musk v apríli. „A najmä zistiť, aká je najlepšia ekonomická stránka odstraňovania CO2.“ Ďalej doplnil: „Práve teraz máme len jednu planétu, ak existuje i 0,1-percentná šanca na katastrofu – prečo riskovať? To je šialené!“  uviedol Musk.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre