„E-koža“ novej generácie môže na trh priniesť novú generáciu robotov: Vedci vyriešili závažný problém

Vedci vytvorili nový druh e-kože, ktorá nestráca svoju citlivosť pri natiahnutí.

e-koža novej generácie má citlivosť aj pri natiahnutí
Zdroj: Unsplash (Jorge Rojas), Pixabay (OpenClipart-Vectors), Úprava: Vosveteit.sk

Výskumníci z University of Texas predstavili prvý druh flexibilnej elektronickej kože, ktorá má rovnakú jemnosť a citlivosť na dotyk, ako skutočná ľudská koža. Touto “e-kožou” by sme mohli vybaviť roboty novej generácie, ktoré by mali oveľa väčššiu citlivosť a presnosť.  

Nový výskum rieši výrazný problém, ktorému čelia vedci v technologických sférach. Dnes síce existujú umelé kože s citlivosťou, no presnosť citu výrazne klesá, keď sa takáto koža natiahne. Novej verzii e-kože sa podarilo tento problém vyriešiť.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Naša koža sa musí naťahovať a ohýbať, aby sa prispôsobila našim pohybom. Rovnako sa správa aj naša elektronická koža. V novej verzii nezáleží na tom, ako veľmi sa umelá koža natiahne, reakcia na tlak sa nemení, čo je naozaj významný úspech,” vysvetľuje Nanshu Lu, jedna z autorov štúdie.  

Citlivá umelá koža je dôležitým komponentom robotickej ruky, ktorá dokáže pracovať s rovnakou citlivosťou ako ľudská ruka. Túto vlastnosť môžeme využiť napríklad v zdravotníctve. Roboty môžu pacientom merať pulz, umyť časť tela alebo ju masírovať. Autori štúdie vysvetľujú, že v tomto smere môžu roboty vyplniť nedostatkovú sféru v zdravotníctve. Globálne milióny ľudí starnú a potrebujú starostlivosť, no nemáme personál, ktorý by sa dokázal o všetkých postarať.  

“Ak budeme mať v budúcnosti viac starých, než dostupných opatrovateľov, vznikne globálna kríza. Potrebujeme nájsť nové spôsoby, ako sa môžeme efektívnejšie a ohľaduplnejšie starať o seniorov a roboty predstavujú možné riešenie,” tvrdí Lu.  

Okrem starostlivosti môžeme robotov vyslať na miesto prírodných katastrof. Roboty dokážu nájsť uväznených a zranených ľudí, pričom poskytnú adekvátnu prvú pomoc. E-koža používa technológiu, ktorá cíti tlak zo špecifického kontaktu. Na základe toho vie vyhodnotiť, akú silu použiť, ak má zdvihnúť pohár alebo sa dotknúť človeka.  

Uplatnenie v praxi

Ako sme spomenuli na začiatku, existujúca umelá koža stráca citlivosť pri natiahnutí. Pri deformácii kože vzniká šum, ktorý zmätie senzory merajúce tlak. V praxi to znamená, že robot môže použiť príliš veľa sily na to, aby niečo stlačil. Za novou presnejšou umelou kožou stojí špeciálny hybridný tlakový senzor, na ktorom vedci pracujú už roky.  

Bežné umelé kože sú buď kapacitné alebo rezistívne, pričom nová koža aplikuje obe metódy. Vďaka tomu dokázali vytvoriť robotické zariadenie, ktoré dokázalo udržať krehké taco bez toho, aby ho rozmrvilo.  

Výskumníci však majú pred sebou ešte kus práce. Momentálne pracujú na možných aplikáciách tejto technológie. Autori štúdie sú otvorení spolupráci s robotickými spoločnosťami, aby novú elektronickú kožu dokázali dostať na trh. Nový model elektronickej kože zatiaľ vylaďujú a zdokonaľujú. Otázkou ostáva, či sa im podarí nájsť vhodného partnera.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre