Vedci vypestovali pomocou baktérie „vegánsku“ kožu bez plastov. Vyrobili z nej kožené topánky a peňaženku

Nový proces výroby oblečenia pomôže drasticky znížiť emisie a ponúkne nám udržateľnú módu.

Vedci predstavili baktériou vyrobenú kožu, ktorá je šetrná k životnému prostrediu
Zdroj: Unsplash (Kelly Sikkema, CDC), Úprava: Vosvteteit.sk

Výskumníci z Imperial College London vytvorili geneticky upravenú baktériu, ktorá dokáže vytvárať zvieraciu kožu bez plastov a zároveň sa dokáže sama farbiť.  

Štúdia je súčasťou väčšieho projektu s cieľom vyrábať ekologickejšie a udržateľné textílie pomocou baktérií. Toto je prvýkrát, čo sa vedcom podarilo vyprodukovať touto cestou nielen materiál, ale aj vlastný farebný pigment. Syntetické chemické farbenie považujeme za jeden z najtoxickejších procesov v módnom priemysle, pričom čierne farby ničia naše prostredie najviac.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V rámci výskumu vedci dokázali pomocou baktérii vytvoriť kožu, s ktorou následne vyrobili prototypy topánok a peňaženiek. Autori vysvetľujú, že ide o prvý krok k ekologickejšiemu módnemu priemyslu. Zároveň tvrdia, že pomocou baktérií by sme mohli vytvárať oveľa väčšie množstvo materiálov s rôznymi farebnými vzormi. Vedci tvrdia, že baktérie dokážu vytvoriť alternatívy k rôznym textilným materiálom, napríklad bavlne alebo kašmíru.  

“Nájdene nového a rýchlejšieho spôsobu na výrobu udržateľnej zafarbenej kože môžeme považovať za obrovský úspech syntetickej biológie a ekologického módneho priemyslu,” vysvetľuje profesor Tom Ellis, vedúci štúdie.  

Vedci vyrobili syntetickú kožu z bakteriálnej celulózy, ktorej produkcia je už od začiatku “vegánska”. Zároveň sa spotrebuje len drobný zlomok zdrojov, ktoré potrebujeme na chov kráv. Dnes máme aj umelú kožu, no tá si vyžaduje na výrobu plasty. Bakteriálna celulóza môže vzniknúť bez petrochemikálií a v prostredí sa rozloží bez toho, aby vypustila toxické látky do prostredia.

Vytváranie kožených vecí

Na to, aby baktérie začali vyrábať kožu, vedci upravili gény bakteriálneho druhu, ktorý produkuje už spomenutú mikrobiálnu celulózu. Ide o produkt, ktorý je silný, flexibilný, tvárny a používa sa už dnes v potravinárskom, kozmetickom a textilnom priemysle. Vedci upravili gény tak, aby baktérie začali popri celulóze produkovať aj čierny pigment eumelanín.  

Následne vedci vytvorili formu topánky, v ktorej baktérie rástli po dobu 14 dní. Následne vedci dva dni topánku jemne triasli pri teplote 30 stupňov Celzia. To vyvolalo tvorbu pigmentu a zafarbilo topánku.  

Okrem topánky vytvorili vedci aj peňaženku z dvoch častí celulózy, ktoré zošili dokopy. Okrem prototypov vedci demonštrovali, že gény z iných baktérií môžu pomôcť vytvárať pigmenty odlišných farieb, keď baktériu vystavia modrému svetlu. Tento proces môžu využiť napríklad na vytvorenie loga v oblečení.  

“Naša metóda funguje v dostatočnej škále na to, aby sme vytvorili praktické produkty z bežného života. To sme demonštrovali aj v našich experimentoch. Naša práca je zároveň ukážkou toho, ako to vyzerá, keď spolupracujú vedci a dizajnéri,” tvrdí Ellis.  

Autori vo svojej práci naďalej pokračujú a momentálne sa venujú skúmaniu odlišných pigmentov. Baktérie môžu vyriešiť problémy odevného priemyslu späté s výrobou kožených produktov a umelej kože. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre