SpravodajstvoTechnológie

Koža ako ovládač? Google pracuje na ambicióznom projekte

SkinMarks je technológia, ktorá dokáže premeniť kožu na ovládač

Zatiaľ čo väčšine z nás sa pri slove „ovládač“ zjaví pred očami klasický ovládač od televízie, prípadne smartfón prostredníctvom, ktorého ovládame spotrebiče, či iné obdobné zariadenia, tak spoločnosť Google sa „pozerá inde“. Reč je konkrétne ľudskej koži, ktorá by mohla zohrať v budúcnosti významnú úlohu. Na tému upozorňuje portál techradar.com.

Technológia „SkinMarks“

SkinMarks je nová technológia, kde kľúčovú úlohu zohráva ľudská koža, ktorá by mohla byť využitou ako „ovládač“. Konkrétne ide špeciálne upravené tetovania, ktoré síce na prvý pohľad nevyzerá tak vábne ako väčšina tetovaní, ale na druhej strane disponuje desiatkami miniatúrnych senzorov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vedci na Sárskej univerzite v Nemecku vo svojej bielej knihe z roku 2017 uviedli, že touchpad, ktorý existuje na tele, je prirodzenejší spôsob, ako sa zapojiť do technológie, ako pomocou samostatného zariadenia.“

Práve myšlienka vyššie viedla spoločnosť Google k tomu, aby pracovali v kooperácii s vedcami na technológii SkinMarks. Vo svojej podstate ide o materiál, za ktorým stojí sieťotlač a vodivý atrament, ktorý sa nanáša na tetovací papier, ktorý sa následne tepelne upraví, aby sa mohol nanášať na pokožku.

technologia skinmarks_google_ovladac na ruke
Zdroj: Youtube (EmbodiedInteraction)

„Vďaka značne zníženej hrúbke tetovania a zvýšenej roztiahnuteľnosti je SkinMark dostatočne tenký a flexibilný, aby sa prispôsobil nepravidelnej geometrii, ako sú napríklad ohybové línie a vyčnievajúce kosti,“ napísali vedci univerzity v Sársku, ktorí boli financovaní spoločnosťou Google na vývoj technológie.

Kedy a či technológiu uvidíme nie je zatiaľ známe. Druhým dychom treba dodať, že vývoj vo všeobecnosti nie je možné zastaviť, a tak je to skôr len otázkou času, kto uvedie túto technológiu do praxe ako prvý.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close