Prečo ani dnes nedokážu roboty prekonať zvieratá?

Robotika ušla naozaj kus cesty, no momentálne sa stále nedokáže vyrovnať schopnostiam zvierat. Môže sa to zmeniť?

Dnešné roboty stále nedokážu prekonať zvieratá aj napriek významným pokrokom v tejto oblasti.
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Robotika ušla už kus cesty, no aj napriek miliónovým investíciám, sa vedcom zatiaľ nepodarilo vytvoriť robota, ktorý by sa svojimi schopnosťami vyrovnal zvieratám. Prečo je to tak?  

Pakôň dokáže prejsť tisíce kilometrov po drsnom teréne, zatiaľ čo kamzík dokáže vyšplhať po strmom kopci, hovorí Max Donlean, výskumník zo Simon Fraser University. Vysvetľuje, že momentálne neexistuje žiadny stroj, ktorý by sa vyrovnal vytrvalosti, agilite alebo robustnosti živočíchov žijúcich na Zemi. Donlean je jedným z autorov štúdie, ktorá sa rozhodla pochopiť, prečo naše roboty zaostávajú vlastnosťami za zvieratami.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Štúdia ukázala, že v inžinierskych metrikách biologické komponenty výrazne zaostávajú za mechanicky vyrobenými komponentmi. Zvieratá sú však vynikajúce v tom, ako sú ich komponenty integrované a akú majú nad nimi kontrolu. Presnejšie sa zamerali na päť systémov, ktorých kombinácia vedie k vytvoreniu bežiaceho robota. Sú nimi energia, konštrukcia, pohyb, vnímanie a ovládanie.  

Predchádzajúce výskumy predpokladali, že biologické komponenty, teda kosti, svaly šľachy a podobné, musia byť oveľa lepšie, ako mechanické komponenty, ktoré umožňujú robotovi pohyb. Ukázalo sa však, že len na pár výnimiek sú umelo vytvorené komponenty lepšie, niekedy až výrazne lepšie. Zároveň ale musíme mať stále na pamäti, že keď sa pozrieme na živočícha alebo robota ako celok, zvieratá podávajú oveľa lepší výkon z hľadiska pohybu.  

“Všimli sme si, že ak porovnáme relatívne mladý odbor robotiky s miliónmi rokov evolúcie, progres robotiky je v skutočnosti mimoriadne rýchly a napreduje rýchlejšie. Evolúcia nemá jasné smerovanie, zatiaľ čo v robotike sa môžeme zamerať na jeden nedostatok a opraviť ho v nadchádzajúcej generácii robota,” tvrdí Sam Burden, spoluautor štúdie.

Kráčajúce roboty nájdu uplatnenie v preprave

Kráčajúce roboty predstavujú obrovskú inžiniersku výzvu, no zároveň aj obrovský potenciál. Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že by roboty mohli nahradiť tradičných kuriérov. Kráčajúce roboty by dokázali úspešne dodať zásielku zákazníkovi v poslednej fáze doručovania, teda z výdajného miesta alebo kuriérskeho vozidla priamo k domu.  

Nie všade sa dokáže bez problémov dostať robot na kolesách. V prípade ťažšieho terénu by sa oveľa viac na túto úlohu hodil robot so schopnosťou kráčať.  

Výskumníci v novej práci zistili, že zvieratám poskytuje výhodu to, ako svoje pohybové ústrojenstvo dokážu využívať. Čo sa týka jednotlivých komponentov končatín, tu sú lepšie mechanické komponenty. Štúdia môže pomôcť ďalším odborníkom v oblasti robotiky v tom, kam ďalej posúvať svoje výskumy. Autori štúdie prízvukujú, že nejde o vyrábanie lepších komponentov. Ide o hľadanie spôsobov, ako by sme nad existujúcimi komponentmi mohli vykázať lepšiu kontrolu. Keď sa naučíme ako lepšie integrovať a ovládať mechanické komponenty, rovnako ako to dokážu zvieratá, potom dokážeme vytvoriť stroj, ktorý je rovnako efektívny ako pakôň alebo kamzík. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre