Robotický pes ANYmal už zvládne aj parkúr: Pozrite, ako mu to ide!

ANYmal je štvornohý robot, ktorý by nám mohol jedného dňa pomôcť na staveniskách alebo pri prírodných katastrofách.

robot robi parkour
Zdroj: DALL-E, Vosveteit.sk

Štvornohý robot ANYmal si dokáže poradiť aj s komplikovaným horským terénom, no výskumníci z ETH Zurich mu dali ešte sadu nových, pôsobivých schopností.  

Po novom zvládne ANYmal parkúr, pričom s prekážkami v mestskom prostredí si vie poradiť mimoriadne efektívne. Jeho schopnosť navigovať nerovný a komplikovaný horský terén sa ukázala užitočnou aj v prípade navigácie na stavenisku alebo v mieste prírodnej katastrofy.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Na parkúre štvornohého robota pracoval doktorand Nikita Rudin, ktorý sa venuje tomuto športu aj vo voľnom čase.  

“Pred začatím nášho projektu niekoľko mojich kolegov verilo, že štvornohé roboty už dosiahli limit svojho vývojového potenciálu. Ja som si myslel niečo iné,” tvrdí Rudin.  

Vďaka jedinečným skúsenostiam s parkúrom sa Rudinovi podarilo naučiť tento štýl pohybu aj robota ANYmal. Novým pohybom ho naučil s pomocou strojového učenia. Teraz už robot vie ako vyliezť na rôzne prekážky a ako z nich zoskočiť dole. Pritom využíva niekoľko dynamických manévrov na to, aby zdolal niekoľko rozličných typov prekážok.  

ANYmal sa učil rovnako, ako by sa učilo akékoľvek dieťa, systémom pokus omyl. Teraz keď má pred sebou robot prekážku, zachytí ju svojimi kamerami a neurónová sieť sa pokúsi prísť na to, ako sa cez túto prekážku dostať. Na základe toho vyberie pohyb, ktorý má najväčšiu pravdepodobnosť úspechu na základe predchádzajúceho tréningu.

Autori štúdie tvrdia, že stále je v tomto prípade miesto na zlepšenie toho, ako prekonávanie prekážok vylepšiť. Vedci sa chcú odpútať od riešenia predom zadaných problémov. Namiesto toho chcú dosiahnuť, aby ANYmal dokázal v reálnom čase vyhodnotiť situáciu a vybrať optimálnu trasu v náročných prostrediach, napríklad pri prírodných katastrofách, keď sa trosky nachádzajú úplne všade.  

V rámci druhého pokusu výskumníci zisťovali, ako by to mohli dosiahnuť. Tu zvolili metódu, ktorá spojila strojové učenie s ďalšou metódou. V podstate naučili robota základné manévre a následne ho naučili spôsob, ako rozpoznať a prekonať rôzne prekážky v teréne. Zároveň ho naučili ako sa vysporiadať s neočakávanými situáciami.

Toto ANYmal dokáže

Čo oba projekty dosiahli je to, že robot ANYmal sa dokáže sebaistejšie pohybovať na klzkých povrchoch alebo nestabilných kameňoch. Autori štúdie tvrdia, že ANYmal sa už čoskoro dostane aj do praxe. Robot sa pozrie na staveniská, opustené chátrajúce budovy, miesta prírodných katastrof alebo do inej oblasti, ktorá je pre človeka príliš nebezpečná. 

Na videu vyššie môžete vidieť, ako si robot poradil pri navigovaní prekážkovej dráhy. Vidíme, že mu nerobí absolútne žiaden problém niekoľko typov prekážok, ktoré robot dokáže prejsť rýchlo a efektívne. Vyzerá to tak, že ANYmal je naozaj pripravený na praktické využitie, no je otázne, ako si poradí pri reálnych situáciách. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre