Dvom ľuďom sa podarilo rozlúštiť „správu od mimozemšťanov“: Ako prví správne dešifrovali náročnú úlohu inštitútu SETI

Pred rokom spustil inštitút SETI zaujímavý projekt A Sign in Space, ktorého úlohou bolo dešifrovanie simulovanej mimozemskej správy.

mimozemsky signal
Zdroj: DanieleGay / depositphotos.com

Pred viac ako rokom odštartoval multidisciplinárny umelecký projekt A Sign in Space, ktorý vytvorili výskumníci z inštitútu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence). Inštitút SETI oznámil, že má prvé výsledky. 

Projekt zahŕňa vysielanie simulovanej mimozemskej správy a jej následné dekódovanie. Výskumníci používajú satelit Európskej vesmírnej agentúry ako vzdialený hviezdny zdroj. Tento satelit vyslal na Zem určitú správu, ktorá sa stala súčasťou živého vystúpenia. Následne dobrovoľníci túto správu dekódujú.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Cieľom projektu je zvýšiť záujem verejnosti o pátranie po vyspelých mimozemských civilizáciách. Jedným zo spôsobov, ako odhalíme vyspelý život mimo Zeme, je správa, ktorú zachytia naše observatóriá. Problém je, že takáto správa môže vyzerať akokoľvek a obsahovať ľubovoľnú informáciu, ktorú sa potenciálna mimozemská civilizácia rozhodla s nami zdieľať. Keďže pôjde o komunikáciu, ktorá nám je úplne cudzia, ani lídri v obore nemajú najmenšiu predstavu o tom, ako túto správu rozlúštiť a hlavne jej porozumieť.  

Ako informuje inštitút SETI, simulovanú mimozemskú správu sa podarilo rozlúštiť dvojici, ktorá ale chcela ostať anonymná. Rozlúštená správa pozostávala z obrázku piatich aminokyselín, ktoré boli zobrazené v univerzálnom organickom molekulárnom diagrame. Medzi aminokyselinami sa nachádzalo aj niekoľko jednotlivých pixelov.  

Signál výskumníci z inštitútu SETI poslali v máji 2023 zo satelitu ExoMars Trace Gas Orbiter na Zem. Išlo o signál, ktorý mal simulovať správu, ktorú môžu poslať vyspelé mimozemské civilizácie. Tento signál zachytili štyri rádiové observatóriá na planéte. Išlo o observatóriá Allen Telescope Array, Green Bank Telescope, Very Large Array a Medicina Radio Astronomical Station.  

Zaujímavosťou na tomto umelecko-vedeckom projekte je, že nikto, okrem vedúcej projektu, Daniely De Paulis, nevedel, čo sa v kódovanej správe ukrýva. Trvalo viac ako rok, než vyšla odpoveď na povrch. De Paulis opisuje projekt ako obrovský úspech. Po odvysielaní mimozemskej správy si projekt získal celosvetovú divácku základňu a médiá po celom svete písali o inštitúte SETI.  

Dvojici sa podarilo rozlúštiť správu od mimozemšťanov
Zdroj: SETI

Prečo potrebuje SETI strhnúť na seba pozornosť? 

Nepochybne jednou z najväčších otázok ľudstva je, či sme vo vesmíre sami. Viacerí renomovaní vedci, napríklad Frank Drake, Enrico Fermi alebo známy popularizátor vedy, Carl Sagan, verili, že vo vesmíre musí existovať aj ďalší život okrem nášho. Ak si zoberieme len počet všetkých hviezd a planét v Mliečnej dráhe, šanca, že sme vo vesmíre sami sa drasticky znižuje.  

Napriek tomu sme ešte neobjavili nič, čo by nasvedčovalo, že je tomu inak. Inštitút SETI nepatrí medzi najväčšie a preto potrebuje viac ľudí, ktorí by sa o pátranie po mimozemskom živote zaujímali. Zároveň potrebujeme viac ľudí, ktorí by mali otvorenú myseľ, čo sa týka dekódovania šifrovanej správy.  

Dokážeme rozlúštiť mimozemskú správu?

Poľský filozof a sci-fi autor Stanisław Lem tvrdil, že ľudstvo nikdy nebude schopné prečítať, alebo pochopiť správu od mimozemskej civilizácie. Svoje myšlienky autor uviedol aj v knihe z roku 1968: His Master’s Voice. Kniha rozpráva príbeh o obrovskom vládnom projekte, ktorý sa snaží rozlúštiť správu od mimozemskej inteligencie. V tejto knihe Lem prezradil aj svoj názor o tom, prečo by sme správu od mimozemskej civilizácie nedokázali prečítať. Ide o jazykovú a inteligenčnú bariéru.  

Hoci na Zemi máme množstvo rôznych jazykov a nemusíme im rozumieť, všetky sa zakladajú na rovnakých pre nás univerzálnych konceptoch. Poznáme dni, členov rodiny, pomenovanie pre dopravné prostriedky a veľa ďalšieho. Mimozemský jazyk vznikal v diametrálne odlišnom prostredí a môže pracovať s diametrálne odlišnými konceptami.  

Ďalšou je inteligenčná bariéra a ako by to vyzeralo, si kľudne môžete vyskúšať aj doma. Ak máte domáceho miláčika, skúste prísť k nemu a rozprávať mu o vašom dni v práci alebo ho skúste naučiť, ako si uvariť večeru. Aj táto inteligenčná bariéra môže predstavovať problém pri komunikácii s vyspelejšími mimozemskými civilizáciami.  

Nasvedčuje tomu aj fakt, že na správnu odpoveď projektu A Sign in Space sme čakali viac ako rok, a to ani nešlo o skutočnú mimozemskú správu. Teraz už ale vieme, že keď príde “deň D”, máme dvojicu talentovaných ľudí, ktorí nám prezradia, čo nám chceli mimozemšťania povedať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre