Táto aplikácia vám pomôže predĺžiť životnosť batérie vášho smartfónu. Určite ju vyskúšajte, neoľutujete!

Nabíjanie podľa pravidla 80-20 maximalizuje životnosť batérie. Táto aplikácia vás naň upozorní.

nabijanie bateria smartfon
Zdroj: LariBat / Shutterstock.com

Batéria je jednou z najdôležitejších súčastí smartfónu, no nech robíme čo robíme, príde moment, kedy už nebude fungovať tak, ako kedysi. Životnosť batérie ovplyvňuje veľa faktorov, no ak chcete dostať z nej čo najviac, odporúča sa držať nabitie medzi 80 a 20%.  

Každá batéria má určitý počet nabíjacích cyklov a keď sa minú, už nedokáže ďalej udržať náboj. Pravidlo 80-20 ale pomáha dostať z cyklov čo najviac. Toto pravidlo by ste si mali zapamätať hlavne v prípade, ak neradi meníte smartfón každé dva alebo tri roky. Moderné smartfóny majú adaptívne nabíjanie a rôzne režimy šetrenia batérie, no ani tie nie sú dostačujúce. Android smartfónom zároveň chýbajú notifikácie, ktoré by užívateľa upozornili na nabíjanie pomocou pravidla 80-20.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Našťastie existujú aplikácie, ktoré vám pomôžu nastaviť vlastné notifikácie nabíjania. Jednou z nich je napríklad bezplatná aplikácia Battery Guru, ktorú nájdete v Obchode Play. Stiahnite ju a po prvom spustení sa nechajte previesť potrebnými krokmi. Po udelení povolení si ukážeme, ako si nastaviť vlastné nabíjacie notifikácie.  

Battery Guru: Info o baterii
Battery Guru: Info o baterii
Developer: Paget96
Price: Free

Takto udržíte smartfón medzi 80 a 20%  

Po nastavení aplikácie je postup veľmi jednoduchý. Kliknite si na možnosť informácie o batérii a následne sa posuňte na novom okne dole.  

Nastavte si upozornenia na čo najoptimálnejšie nabíjanie batérie
Zdroj: Vosveteit.sk

Mali by ste uvidieť možnosť Alarm úrovne batérie. Zapnite túto možnosť a nižšie nastavte, pri akom percente vás má smartfón upozorniť. Pre šetrenie batérie nastavíme 20% a 80%.  

Nastavte si upozornenia na čo najoptimálnejšie nabíjanie batérie
Zdroj: Vosveteit.sk

Hotovo. Pokiaľ budete mať aplikáciu nainštalovanú, smartfón vás upozorní zvukovo, ak batéria klesne pod 20% alebo ak nabíjanie presiahne 80%. Stačí dodržiavať tieto upozornenia a zariadenie vám s prehľadom vydrží aj dva roky navyše bez výraznejších problémov s batériou.  

Aplikácia ponúka aj veľa ďalších údajov okolo vašej batérie, čiže predstavuje všestranný nástroj, pomocou ktorého môžete monitorovať zdravie batérie. Predvolene vás aplikácia upozorní zvukovým alarmom, no hneď pod škálou môžete vybrať, aby vás upozornila aj notifikáciou. Zároveň si môžete nastaviť, aby vás upozorňovala len notifikáciou bez alarmu, no tú môžete ľahko prehliadnuť, hlavne ak dáte smartfón na nabíjačku a idete robiť niečo iné.  

Samozrejme, že nemusíte používať aplikáciu na to, aby ste si takýmto spôsobom šetrili batériu. Mať upozornenia sa síce zíde, no pravidlo 80-20 nemusíte dodržiavať na percento presne, stačí, keď sa budete pravidla držať približne. Kľudne teda môžete batériu nechať klesnúť na 19 alebo 18%, či ju nechať nabiť na 85%. Aj tak dostanete z batérie viac, ako keby ste smartfón zakaždým nechali klesnúť na jedno až dve percentá a následne ho nabíjali na 100%. Takéto nabíjanie spotrebúva nabíjacie cykly oveľa rýchlejšie. Zároveň by ste sa mali vyhnúť aj nabíjaniu batérie počas noci, ak nemáte adaptívne nabíjanie.   

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre