Drobné plastové čiastočky sa nachádzajú všade. Znečistenie je vážnejšie, než sa čakalo

Výskumníci pri poslednej expedícii odhalili väčšie množstvo mikroplastov, než naznačili predchádzajúce štúdie.

Znečistenie Antarktídy mikroplastmi je horšie, než sme si mysleli
Zdroj: AI, Vosveteit.sk

Mikroplasty sa stali mimoriadne závažným problémom a ako naznačuje novú štúdia, dnes ich nájdeme už úplne všade.  

Výskumníci z University of Basel sa už v minulosti venovali výskumu mikroplastov v antarktickej oblasti, no ako dokazujú teraz, množstvo mikroplastov v odľahlom Weddellovom mori predstavuje väčší problém, než sa spočiatku predpokladalo. V rámci novej štúdie odobrali dokopy 17 morských vzoriek a ich analýza prezradila, že obsahujú vyššie koncentrácie mikroplastov, než namerali v predchádzajúcich štúdiách.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Tentokrát sa vedci zameriavali na mikroplasty s rozmermi medzi 11 a 500 mikrometrami. Koncentrácie mikroplastov zistili tak, že napumpovali vodu do nádrží, následne ju filtrovali a ako posledné použili infračervenú spektroskopiu. Predchádzajúce štúdie lovili častice mikroplastov z oceánu tak, že použili siete s okami o rozmere približne 300 mikrometrov. Menšie častice cez tieto siete dokázali jednoducho prejsť.  

Nový výskum ukázal, že 98,3% častíc mikroplastov vo vode má rozmer menší ako 300 mikrometrov. Vyplýva z toho, že predchádzajúce výskumy nedokázali tieto častice zachytiť.  

“Znečistenie Antarktického oceánu je na oveľa vyššej úrovni, než naznačovali predchádzajúce štúdie,” vysvetľuje Clara Leistenschneider, vedúca práce.  

Všetky odobraté vzorky vykazovali určitú mieru znečistenia, no tá sa medzi vzorkami líšila. Najviac znečistené boli vzorky odobraté mimo brehu. Autori štúdie vysvetľujú, že za to môže pravdepodobne to, že ľad pri pobreží Antarktídy má tendenciu zachytávať drobné častice mikroplastov. Do vody sa dostávajú len v prípade, že sa ľad kompletne roztopí. Zároveň ale nevylučujú tú možnosť, že za to môžu oceánske prúdy.  

“Oceánske prúdy môžu slúžiť ako bariéra, ktorá zabraňuje výmene vody medzi severom a juhom,” tvrdí Gunnar Gerdts, spoluautor štúdie.  

Ďalšie výskumy prezradia viac o tom, ako sa mikroplasty dostali do Weddellovho mora

Autori štúdie vysvetľujú, že oceánske prúdy tvoria dôležitý faktor v prípade niekoľkých otvorených otázok. Zároveň podotýkajú, že v rámci tejto štúdie odobrali vzorky len z povrchu oceánu, nie z jeho hlbších častí. Pri ďalších výskumoch by pomohlo, keby mali relevantné dáta aj z hlbších častí oceánu. 

Vedci zatiaľ nedokážu vysvetliť ani to, ako sa mikroplasty dostali do Weddellovho mora a či niekedy tento región opustia. Okolo Antarktického oceánu obteká silný Antarktický cirkumpolárny prúd, ktorý môže zabraňovať mikroplastom opustiť oblasť Weddellovho mora. Mikroplasty sa do mora mohli dostať cez lodnú premávku, či už z turistického, rybárskeho alebo výskumného sektoru. Zároveň sa môžu do oceánu dostať cez atmosféru alebo iné oceánske prúdy.  

Autori štúdie do budúcna analyzujú aj vzorky sedimentov, ktoré odobrali počas rovnakej expedície. To by malo ponúknuť jasnejšiu predstavu o tom, ako sa mikroplasty hromadia na dne mora. Autori podotýkajú, že dno je domovom pre množstvo jedinečných organizmov, ktoré môžu mikroplasty negatívne ovplyvňovať.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre