Dotkla sa oblakov plynného obra: Sonda Juno posiela jedinečné zábery z posledného blízkeho preletu nad Jupiterom

Americká NASA zdieľala video zachytávajúce neopakovateľný prelet nad najväčšou planétou Slnečnej sústavy.

Sonda Juno sa dotkla oblakov Jupitera
Zdroj: NASA

Misia americkej NASA, Juno, odštartovala 5. augusta roku 2011. Namierené mala k najväčšej planéte Slnečnej sústavy, k Jupiteru. Po piatich rokoch a prekonaní takmer 3-miliárd km sa sonda k plynnému obrovi dostala a začala svoju vedeckú misiu, píše portál NASA.

Sonda Juno bola navrhnutá tak, aby dokázala nahliadnuť pod hustú atmosféru plynnej planéty a zistiť viac o jej vzniku a evolúcii nielen Jupitera, ale aj iných plynných obrov a celej Slnečnej sústavy. Momentálne sa sonda nachádza na obežnej dráhe, ktorá prechádza ponad póly planéty. Na tejto obežnej dráhe sa v najnižšom bode sonda doslova dotýka oblakov a v tom najvzdialenejšom siaha až na samotný okraj magnetosféry planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počas hlavného obdobia misie sonda zozbierala približne 375 GB dát a zmenila spôsob, akým sa astronómovia na plynného obra pozerajú. Popri tom ale nechýbali aj doslova dychberúce zábery plynného obalu planéty.

Momentálne sa misia sondy Juno predĺžila a predpokladá sa, že sonda ostane aktívna minimálne do roku 2025.  Stále prináša nové poznatky o vnútornej stavbe planéty, atmosfére a magnetickom poli planéty. Sonda Juno však neskúma len Jupiter. Jej obežná dráha sa postupom času vyvíja, čo vedcom umožňuje naplánovať trasu k niekoľkým z mnohých mesiacov plynného obra. Momentálne vedci z NASA plánujú prelet popri mesiacoch Europa a Io. Okrem štúdia samotných mesiacov sonda preletí cez štruktúru, ktorá sa označuje ako torus.

Torus je oblak nabitých častíc, obklopujúci obežnú dráhu mesiaca. Preletom cez túto štruktúru sonda získa informácie o radiácii v okolí mesiacov. Tieto poznatky výrazne pomôžu pri plánovaní misie Europa Clipper, ktorá poletí k mesiacu Europa.

Prelet ponad oblaky

V apríli tohto roku misia Juno úspešne dokončila svoj v poradí 41. blízky prelet popri Jupiteri a priniesla so sebou dávku záberov, ktoré vás nechajú v úžase. Sonda sa totiž opäť dotkla oblakov a vďaka kamere JunoCam si môžete pozrieť, ako tento prelet vyzeral. 9. apríla sa sonda priblížila k plynnému obalu planéty na vzdialenosť 3 300 km a v momente najbližšieho preletu letela rýchlosťou 210-tisíc km/h.

Pre porovnanie, sonda Juno sa v momente blízkeho preletu nachádzala k Jupiteru desaťkrát bližšie, než sa nachádzajú satelity na geosynchrónnej obežnej dráhe k Zemi. Rýchlosť, ktorou sonda letela bola päťnásobne vyššia, než akou cestovali astronauti počas misií Apollo.

Americká NASA sa o zábery z preletu podelila prostredníctvom svojho účtu na sociálnej sieti Twitter. Hoci sonda poskytla jednotlivé „surové zábery“ tak video, ktoré si môžete pozrieť nižšie, vytvorila amatérska vedkyňa Andrea Luck.

Sonda Juno sa dotkla oblakov Jupitera
Zdroj: NASA

Sonda Juno pokračuje vo svojej vedeckej misii a dúfame, že v budúcnosti prinesie aj ďalšie úžasné zábery.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre