Zvuky z iného sveta: Vypočujte si, čo zachytila sonda Juno počas preletu okolo Ganymeda

Mesiac Jupitera priniesol vedcom fascinujúcu nahrávku.

Ganymédes
Zdroj: NASA

Misia americkej vesmírnej agentúry, Juno, pred pár mesiacmi preletela popri Jupiterovom mesiaci Ganymedes. Výsledkom bola fascinujúca nahrávka, ktorá nám približuje zvuky tohto sveta, píše portál SciTech Daily.

Nahrávka má 50 sekúnd a vygenerovaná bola z dát, ktoré sonda Juno počas preletu zozbierala. Vedecký nástroj Waves instrument dokáže zachytiť elektrické a magnetiké rádiové vlny, ktoré sa vytvárajú v magnetosfére planéty Jupiter. Vedci následne pretransponovali údaje do rozsahu, ktorý môže ľudské ucho počuť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nahrávka je naozaj fascinujúca a dosť divoká na to, aby ste získali pocit, že sa nachádzate priamo vedľa sondy Juno. Ak sa započúvate, v polovici nahrávky si môžete všimnúť prechod na vyššie frekvencie. Ten značí, že Juno vstúpila do inej časti magnetosféry mesiaca Ganymedes,“ vyjadril sa Scott Bolton, ktorý je súčasťou misie Juno.

Sonda Juno preletela popri mesiaci 7. júna tohto roku, čo bol jej 34. prelet okolo plynného obra. Počas preletu sa sonda dostala do vzdialenosti tisíc kilometrov od povrchu mesiaca a pohybovala sa rýchlosťou 67-tisíc km/h. Juno nezískala len fascinujúcu nahrávku, ale aj dostatok dát, aby mohli vedci na Zemi vytvoriť doteraz najdetailnejšiu mapu magnetosféry Jupitera.

Mapa v sebe zahŕňa dáta z 32 preletov okolo plynného obra a vedcom poskytuje viac informácii o záhade najväčšej planéty Slnečnej sústavy. Tou záhadou je takzvaná veľká modrá škvrna, magnetická anomália v oblasti Jupiterovho rovníka. Dáta misie Juno naznačujú, že zmeny v magnetickom poli plynného obra nastali počas 5 rokov, počas ktorých bola sonda na obežnej dráhe okolo planéty.

Čo sa deje v atmosfére Jupitera?

Zároveň sa ukázalo, že sa veľká modrá škvrna posúva smerom na východ, rýchlosťou 4 cm/s. Ak si škvrna udrží rýchlosť, planétu obehne za 350 rokov.

Vedci získali informácie aj o ďalšej veľkej škvrne – Červenej veľkej škvrne. Je to obrovská búrka, ktorá trvá už niekoľko stoviek rokov. Tá sa pohybuje smerom na západ a to oveľa vyššou rýchlosťou. Veľká červená škvrna obehne planétu za štyri a pol roka.

Nové informácie, ktoré sonda Juno prináša, pomáhajú vedcom porovnať magnetické pole Jupitera a našej Zeme. Podľa dostupných informácií efekt dynama, ktorý pomáha planétam generovať magnetické pole, vzniká na planéte Jupiter vo vrstve kovového vodíka. Tá sa nachádza pod vrstvou, kde prší hélium.

Vedci si taktiež všimli, že víry v atmosfére Jupitera sú podobné, ako víry, ktoré vznikajú v našich oceánoch.

„Keď som uvidela turbulenciu na Jupiteri, okamžite mi napadla turbulencia, ktorú možno pozorovať v našich oceánoch. Tieto podobnosti možno vidieť predovšetkým na záberoch s vysokým rozlíšením,“ vyjadrila sa Lia Siegelman, z University of California.

Jupiter je oveľa väčšou planétou ako Zem, no aj napriek tomu nám štúdia procesov, dejúcich sa v jeho atmosfére, pomáha pochopiť procesy, prebiehajúce na našej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre