BezpečnosťSpravodajstvo

Dostal sa niekto k vášmu Google účtu? Na tieto nastavenia si dajte obrovský pozor!

S online podvodmi a zločineckou aktivitou sa akoby roztrhlo vrece. Hackeri idú aj po Google účtoch obetí.

Podvodné e-maily, SMS správy či internetové obchody. Kyberzločinci používajú na oklamanie svojich obetí veľa rôznych metód a niekedy môže byť naozaj náročné zistiť, či ste sa stali obeťami podvodu. Útočníci sa vo väčšine prípadov pokúšajú dostať k vašim platobným údajom, no nepohrdnú ani vašim Google účtom.

Ak používate internetový prehliadač Chrome alebo máte Android smartfón, potom váš účet Google ukrýva o vás naozaj obrovské množstvo informácií. Ak ku nim získa hacker prístup, vystavujete sa obrovskému riziku. Spoločnosť Google však vynakladá obrovské množstvo úsilia na boj s hrozbami v online priestore. Dokáže vám dokonca povedať, či niekto získal prístup k vášmu účtu.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Online podvody pribúdajú

Existuje niekoľko znakov, ktoré vám povedia, či má k vášmu Google účtu prístup aj niekto iný. Ak by sa tak stalo, útočník by ľahko získal vaše prihlasovacie údaje alebo platobné informácie. Ak si otvoríte nastavenia účtu Google, jedna celá podkategória sa venuje bezpečnosti. Všimnite si, či sa vám nezmenili kritické nastavenia, ako napríklad iné telefónne číslo alebo mailová adresa pre obnovenie účtu. Ak ste mali zapnuté dvojvrstvové overenie a odrazu je vypnuté, opäť treba zbystriť pozornosť.

Ako zistíte, že sa niekto dostal do vášho Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

To či niekto hackol váš účet Google môžete zistiť aj podľa podozrivých nákupov. Ak ste si všimli v Obchode Play nákup, ktorý si nepamätáte, môže to znamenať, že už niekto získal prístup k vášmu zariadeniu.

Posledným spôsobom ako zistiť či niekto iný používa váš účet Google je funkcia, ktorú za normálnych okolností môžeme považovať za otravnú. Ak sa prihlásime do účtu z iného zariadenia, musíme potvrdiť že sme to naozaj my. Ak sa však niekto pokúša dostať k vášmu účtu, môže byť táto funkcia na nezaplatenie. Všimnite si v nastaveniach zariadenia, pomocou ktorých ste sa do účtu prihlasovali. Ak tam uvidíte neznámy laptop alebo smartfón, potom sa mohol útočník dostať do vášho účtu a získal prístup k vašim osobným dátam.

Ako zistíte, že sa niekto dostal do vášho Google účtu?
Zdroj: Vosveteit.sk

Ako sa chrániť?

Ak si všimnete akúkoľvek podozrivú aktivitu, okamžite si zmeňte prihlasovacie údaje na všetkých platformách, ktoré zdieľajú rovnaké heslo. V prípade nerozpoznaných zariadení ich máte možnosť odstrániť a Google im nabudúce nedovolí prihlásiť sa do vášho účtu. Odporúčame aj zavedenie dvojstupňového overenia.

Keď sa budete prihlasovať do účtu, Google vám pošle kontrolný kód na ďalšie zariadenie, ktoré si sami zvolíte. Po potvrdení kódu sa môžete do účtu prihlásiť. Ak by hacker získal vaše heslo, stále bude potrebovať váš smartfón alebo PC na to, aby sa do účtu Google prihlásil. To výrazne zníži pravdepodobnosť toho, že váš účet bude kyberzločincom prelomený.

Zároveň neodpovedajte na žiadne podozrivé správy, ktoré vám do mailovej schránky môžu prísť. Útočníci sa častokrát vydávajú za dôveryhodné inštitúcie a v podvodnej správe vás tlačia do kliknutia na odkaz a vyplnenie nejakých údajov. Tieto stránky sa podobajú na oficiálne stránky inštitúcií, no v skutočnosti ide o phishing, teda podvodné vytiahnutie citlivých údajov z obete.

Ak si nie ste istí či je e-mail dôveryhodný, spojte sa s inštitúciou cez oficiálny kontakt. Podpora vám ochotne vysvetlí, či ide o podvod alebo nie. Môžete si tým ušetriť veľa problémov a aj peňazí.

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close