Donald Trump reaguje na vymazanie statusu z Twitteru. Americké úrady prijali Výkonný príkaz na zabránenie online cenzúre
Okrem búrlivej diskusie úrady prijali aj Výkonný príkaz na zabránenie online cenzúre
Posledné dni médiami a širokou verejnosťou (hlavne v Amerike) prebehla vcelku zaujímavá diskusia týkajúca sa publikovaných statusov americkým prezidentom, ktoré boli sociálnou sieťou Twitter odstránené, resp. označené špeciálnym symbolom, ktorý upozorňuje používateľov na to, aby si overili fakty. Dôvodom odstránenia statusu malo byť, že porušoval podmienky siete, konkrétne podnecoval násilie. Na tému upozornil portál ccn.com, ktorý stihol problémový status zachytiť.
Sociálna sieť Twitter k tomu kroku vydala aj oficiálne stanovisko, v ktorom odkazuje na podmienky používania sociálnej siete. Pozrieť si ho môžete nižšie.
https://twitter.com/TwitterComms/status/1266267447838949378
Okrem toho sociálna sieť Twitter označila ďalší status amerického prezidenta výstrahou, ktorý sa týkal volieb prostredníctvom pošty, kde naznačoval možnú manipuláciu s hlasovaním.
https://twitter.com/TwitterSafety/status/1265838823663075341
Neprehliadni
Samotný status Donalda Trumpa, ktorý bol označený, si môžete pozrieť nižšie.
Samozrejme tento krok sociálnej siete nezostal bez povšimnutia najsilnejšieho muža sveta, ktorý obvinil Twitter z klamstva a z obmedzovania slobody prejavu.
….Twitter is completely stifling FREE SPEECH, and I, as President, will not allow it to happen!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) May 26, 2020
Trump má nového verejného nepriateľa
Okrem horlivej diskusie na sociálnej sieti Twitter, americké úrady prijali nové nariadenie „Executive Order on Preventing Online Censorship“ (pozn. redakcie: teda Výkonný príkaz na zabránenie online cenzúre), ktorého cieľom má byť ochrana slobody prejavu.
„Sloboda prejavu je základom americkej demokracie. Naši zakladajúci otcovia chránili toto posvätné právo prvým dodatkom k ústave. Sloboda vyjadrovať a diskutovať o myšlienkach je základom všetkých našich práv ako aj slobodných ľudí.“ Píše sa v úvode nariadenia.
Ďalej sa v nariadení hovorí o sile sociálnych sietí, ktoré majú moc potláčať „nepohodlné názory“. Nariadenie konkrétne spomína:
„…Keď veľké a mocné spoločnosti v oblasti sociálnych médií cenzurujú názory, s ktorými nesúhlasia, uplatňujú nebezpečnú moc…“
V rámci dokumentu sa ďalej dočítate, že sociálne siete ako Facebook, Instagram, Twitter, Youtube a ďalšie majú silu tvarovať verejnú debatu, dôvodom je, že kontrolujú to čo používatelia vidia. A preto americký prezident musí zabezpečiť slobodu prejavu na internete.
Nariadenie ďalej hovorí o tom, že okrem udelenia povinnosti štátnym orgánom, ktoré sa majú pozrieť na platby, ktoré vykonali sociálnym sieťam, že FTC (Federálna obchodná komisia) má vypracovať podrobnú správu, či správanie sociálnych sietí je v súlade s právnymi predpismi, obzvlášť v prípade slobody prejavu. Dokument konkrétne spomína ako príklad, či vyhlásenia spoločnosti sú v súlade aj s ich reálnym správaním.
Komentáre