Čínska spoločnosť i-Space vyvinula revolučný motor, ktorý zefektívni objavovanie vesmíru

Motor JD-1 je navrhnutý tak, aby sa dal opätovne použiť až 30-krát

JD-1
Zdroj: i-Space

27. mája zaznamenala čínska súkromná vesmírna spoločnosť i-Space, taktiež známa ako Space Honor, pokrok v oblasti znovu použiteľných rakiet.

Ich motor, JD-1, ktorý poháňa tekutý kyslík a metán splnil test, ktorého cieľom bolo spustiť motor druhýkrát a nechať ho bežať 500 sekúnd. Po splnení tohto testu sa JD-1 stal prvým čínskym motorom, ktorý disponuje funkciou sekundárneho štartu. Zároveň Čína položila základy pre svoju raketu Double Curve II, ktorá sa bude dať opätovne použiť. Píše o tom portál cnTechPost.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Kľúčovou technológiou je možnosť sekundárneho štartu

Inžinieri spoločnosti i-Space sa vyjadrili, že ak chcú dosiahnuť možnosť opätovného použitia pri ťažnej rakete, dôležité je pracovať na energetických systémoch rakety. Jednou z kľúčových technológii je možnosť sekundárneho štartu motoru. Táto technológia nemusí slúžiť len na záchranu samotnej rakety, ale aj na spomalenie počas prechodu cez atmosféru.

Okrem záchrany rakety, ktorá po odpojení padá k zemi by sa dal proces využiť aj pri prvotnom štarte rakety. Nejaký čas po prvotnom zážihu rakety by sa motory vypli a raketa by mohla plachtiť do vhodnej pozície predtým, než sa motory spustia znova.

JD-1 je 15-tonový motor, poháňaný tekutým kyslíkom a metánom, ktorý vyvinula priamo spoločnosť i-Space. Na chod sa používajú čisté, environmentálne priateľské a lacné materiály. Samotný motor je navrhnutý tak, aby sa dal opätovne použiť až 30-krát. Všetko dokopy zníži výrobné náklady rakety o viac ako 70% a celkovo zníži náklady na objavovanie vesmíru.

Už v minulosti prešiel motor celou škálou testov a ešte ho veľa testov čaká. Spoločnosť chce otestovať jeho schopnosť meniť silu ťahu rakety a v budúcnosti chcú zistiť, ako sa im podarí raketu zachrániť, keď sa vo výške 100km oddelí.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre