Dokážu prasatá hrať videohry? Zvláštny experiment ukázal, že sú múdrejšie, než sme si mysleli

Autori štúdie navrhli experiment, v ktorom dali prasatám hrať videohry. Výsledok ich prekvapil.

prasa hra pocitacovu hru_titulka
Zdroj: The Len / Shutterstock.com a KateV28 / Shutterstock.com, koláž Vosveteit.sk

Videohry sú formou zábavy, ktorá je typická pre ľudí, no môžu sa hrať aj zvieratá? Na túto neobvyklú otázku sa pokúsili nájsť odpoveď vedci z Purdue University a odpoveď vás určite prekvapí.  

Už posledných dvadsať rokov výskumníci študujú inteligenciu typických farmárskych zvierat a už tieto práce naznačili, že prasatá môžu byť oveľa múdrejšie, než sme si spočiatku mysleli. Autori tejto štúdie sa rozhodli zistiť, či je to naozaj tak. V rámci štúdie skúmali, či si dokážu tieto zvieratá poradiť aj s komplexnými úlohami a to aj napriek ich obmedzenej možnosti pohybu.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci posledné roky vykonali viacero fascinujúcich experimentov, v rámci ktorých okrem iného ukázali prasatám aj videohry. Vedúcou týchto experimentov bola doktorka Candace Croney. Vysvetľuje, že videohra použitá v rámci experimentov bola relatívne jednoduchá a navrhnutá tak, aby pomohla vedcom skúmať kognitívne vlastnosti primátov. Pre potreby experimentu použili vedci počítačový testovací systém NASA/LRC, ktorý obsahoval IBM 386 počítač a 33 cm farebný monitor.  

Prasatá na ovládanie videohry použili joystick. Ich úlohou bolo zasiahnuť ciele, ktoré sa objavovali po hranách monitora. Ak zvieratá zvládli jednoduchšie fázy hry, neskôr ponúkla väčšiu výzvu. Zo štyroch cieľov sa stali tri, potom dva a nakoniec jeden. Posledným “levelom” hry bola malý pohybujúci sa cieľ.  

Prasatá dokázali pochopiť, ako sa videohra ovláda

Poloha cieľov sa generovala náhodne a každú chybu počítač zaznamenal. Chybou sa v tomto prípade chápe, ak prasa zasiahlo stenu, ktorá už nebola cieľom. Tento experiment dokázal, že aj v najťažšej fáze videohry prasatá podávali lepší výkon, než aký by podali, ak by videohru ovládali náhodným spôsobom.

Znamená to, že prasatá pochopili, že joystickom ovládajú pohyb loptičky a tú používajú na zasiahnutie cieľov na obrazovke. Autori štúdie teda tvrdia, že prasatá majú vyššie kognitívne vlastnosti, než potrebujú na učenie sa štýlom stimul-reakcia. Takúto formu učenia využívame napríklad ak chceme psa naučiť počúvať naše príkazy.  

“Nemuseli sme použiť len jedlo ako odmenu, stačila aj pozitívna sociálna interakcia. S týmito odmenami sa prasatá naučili hrať videohru oveľa rýchlejšie. Samozrejme, že jedlo bolo lákadlom, no stačilo aj slovné povzbudenie alebo pohladkanie,” vysvetľuje Croney.  

Croney dodáva, že pohladenie v niektorých prípadoch dokonca fungovalo lepšie ako jedlo, hlavne keď hra začala tieto tvory frustrovať. Zároveň vysvetľuje, že prasatá neboli v hre úspešnejšie ako napríklad šimpanzy alebo iné druhy opíc. Vedcov ale prekvapilo, že dokázali pochopiť koncept videohry a to, že pohybom joysticku v skutočnosti ovládajú objekt na obrazovke. Ľudia dokážu ovládanie videohry pochopiť prirodzene, no takáto činnosť si vyžaduje určitú mieru pochopenia, ktorú nie každé zviera má.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre