SpravodajstvoVeda a výskum

Môže hranie videohier deťom škodiť? Pozrite sa, čo hovoria vedci. Rodičia, na toto by ste si mali dať pozor!

Videohry sú v spoločnosti stále pomerne kontroverznou témou. Škodia nám či pomáhajú? Toto tvrdia výsledky novej štúdie.

Škodia deťom videohry? Túto otázku sa isto pýtalo už veľa rodičov a odpovede sa líšia. V novom výskume ale vedci z University of Houston tvrdia, že hranie sa na konzole alebo počítači nemusí byť až také škodlivé, ako sa môže zdať.

Medzi hlavné obavy patrí to, že určité herné žánre môžu viesť k poškodeniu kognitívnych vlastností dieťaťa. V rámci štúdie ale autori nenašli nič, čo by tomu nasvedčovalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Nenašli sme žiadne prepojenia medzi videohrami a nižšími kognitívnymi vlastnosťami bez ohľadu na to, ako dlho sa dieťa hralo alebo aký herný žáner si zvolilo,“ vysvetľuje jeden z autorov štúdie, Jie Zhang.

V rámci práce skúmali videoherné návyky 160 predškolských študentov. 70% z nich pochádzalo z nižších pomerov. Deti uviedli, že denne strávia priemerne 2,5 hodiny hraním, pričom niektorí za ovládačom strávia až 4,5-hodiny. Následne vedci skúmali, či má hranie videohier nejaký dopad na ich výsledky v štandardizovanom kognitívnom teste skúmajúcom verbálne, kvantitatívne a neverbálne schopnosti. Tento test autori štúdie používali v kontraste so známkami v škole.

„Experiment ukázal, že dĺžka hrania videohier, ani zvolený žáner nemá žiadny dopad na výsledky kognitívneho testu. V minulosti sa objavili štúdie, naznačujúce že hranie videohier môže ovplyvniť vývoj dieťaťa. To ale nemusí byť pravda,“ dodáva spoluautorka štúdie, May Jadalla.

Vedci natrafili aj na problém

Hoci videohry nepoškodzujú kognitívne vlastností detí, autori si všimli jeden problém. Isté tituly sa propagujú ako prospešné, no vo v skutočnosti nezlepšujú kognitívne schopnosti detí. Rovnako ale treba povedať, že nerobí ani opak.

„Mladí ľudia môžu hraním videohier nadobudnúť lepšie kognitívne funkcie, no zdá sa, že tento efekt u detí neexistuje,“ tvrdí C. Shawn Green, spoluautor štúdie.

Autori štúdie vo svojej práci zdôrazňujú, že hoci hranie hier našim kognitívnym vlastnostiam neškodí, neznamená to, že by sme mali celý deň stráviť za počítačom alebo hernou konzolou. Deti stále strávia hraním niekoľko hodín, čo je čas, ktorý by sa dal využiť produktívnejšie. Počas hrania sa totiž deti nevenujú domácim úlohám a ani učeniu sa. Nehovor viac o tom, že nemajú žiadnu reálnu fyzickú aktivitu, ktorá je pre zdravý vývoj dieťaťa nevyhnutná.

Inými slovami povedané, rodičia by sa nemali báť toho, že hranie hier nejakým spôsobom ovplyvní vývoj ich potomka. Na čo by si však stále mali dávať pozor je čas, ktorý ich dieťa pri videohrách strávi. Nemali by totiž zabúdať na svoje povinnosti, ktoré majú pred zábavou prednosť. Ak však majú úlohy porobené a sú naučené, potom si môžu pri svojej obľúbenej videohre oddýchnuť.

„Ako sa hovorí, všetko s mierou. Rozumná dĺžka hrania sa je absolútne v poriadku, no rodičia by mali sledovať, či si dieťa nevytvára nezdravé návyky. Samozrejme že rozumieme aj tomu, že v téme videohier môžu mať rodičia a deti problém nájsť kompromis,“ uzatvára Zhang.

Videohry sa považujú za jednu z najobľúbenejších voľnočasových aktivít a ako štúdia dokazuje, nemusí byť až taká riziková, ako sa dlhú dobu predpokladalo.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close