Dokáže predsa len niečo uniknúť z čiernej diery? Astronómovia si lámu hlavu nad zvláštnym pozorovaním

Hviezda pohltená čiernou dierou pred štyrmi rokmi sa vrátila prostredníctvom úkazu, ktorý zatiaľ nemá vysvetlenie.

dokáže niečo uniknúť z čiernej diery?
Zdroj: NASA, PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Pred štyrmi rokmi astronómov zaujala situácia odohrávajúca sa blízko galaktického jadra 665-miliónov rokov od Zeme. Nešťastná hviezda sa zatúlala až príliš blízko k čiernej diere a ako už asi tušíte, nedopadla veľmi dobre. Kozmické monštrum ju roztrhalo na kusy a astronómovia predpokladali, že o hviezde počujú naposledy.

Čierne diery sa považujú za tie najzvláštnejšie objekty, aké môžeme vo vesmíre nájsť. Ich gravitačná sila je tak obrovská, že jej zovretiu neuniknú ani fotóny, čo sú najrýchlejšie pohybujúce sa častice aké existujú. Vo všeobecnosti teda platí, že čo raz do čiernej diery spadne, to sa už von nikdy nedostane. To si mysleli aj vedci, kým ich objav, tri roky po nešťastnom konci hviezdy, nezarazil. Vyššie spomenutá čierna diera bola opäť aktívnou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Chceli sme sa pozrieť, či „nezjedla“ niečo nové, to čo sme však uvideli doteraz nevidel nikto iný,“ vysvetľuje Yvette Cendes z Harvard & Smithsonian Center for Astrophysics.

Zvláštne správanie

Videli ako si čierna diera „odgrgla“, teda vylúčila materiál polovičnou rýchlosťou svetla. Hoci je pravdou, že nie všetok materiál v čiernej diere skončí, vedcov prekvapuje prečo sa v tomto prípade uvoľnil až o niekoľko rokov. Toto nové správanie im umožní lepšie pochopiť čierne diery a všimli si ho počas sledovania hviezd prechádzajúcich procesom „špagetifikácie“. Keď sa objekt dostáva blízko k čiernej diere, slapové sily spôsobia jeho natiahnutie a následné roztrhnutie. Tieto procesy, ako aj „grgnutie“ čiernej diery, astronómom pomohol študovať teleskop VLT.

„Ak objavíte niečo mimoriadne nečakané, nemôžete čakať štandardnú dobu, aby sa teleskop na fenomén pozrel. Prakticky sme si vynútili čas teleskopu a všetkým našim návrhom bolo vyhovené,“ vysvetľuje Cendes.

Počas pozorovaní z roku 2018 vedci skúmali čiernu dieru a jej okolie aj v rádiovom spektre. Vo väčšine prípadov platí, že ak hviezdny materiál padá do černej diery, sprevádza ho aj jasná rádiová stopa. V tomto prípade ale ostávala čierna diera „ticho“, čo by sa samo o sebe mohlo považovať za zvláštnosť. Prekvapivejším je ale fakt, že sa čierna diera po troch rokoch prebrala a z rádiovej stopy sa stala najjasnejšia, akú astronómovia zaznamenali.

Vedci vysvetľujú, že dej spred štyroch rokov si nedokázal nijak získať ich pozornosť. Napriek tomu však vypracovali niekoľko teoretických modelov a prišli na to, že pohltená hviezda mala len desatinu z hmotnosti nášho Slnka.

Astronómovia zatiaľ nechápu čo sa deje. Rádiové emisie sa objavujú krátko po pohltení hviezdy, nie roky na to. Zároveň prekvapuje aj rýchlosť unikajúceho materiálu, väčšina emisií vystrelí materiál len 10% rýchlosti svetla, nie 50%. Vedci chcú zistiť, či to možno považovať za normálne správanie, ktoré si nevšimli preto, lebo sa nepozerali na čiernu dieru dostatočne dlho potom, ako pohltila hviezdu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre