Dokáže očkovanie vyliečiť rakovinu? Vedci prichádzajú na spôsob ako naviesť imunitný systém tam kde treba

Autori novej štúdie vysvetľujú, ako dokážu senescentné rakovinové bunky nasmerovať náš imunitný systém.

Očkovanie proti rakovine ukazuje sľubné výsledky
Zdroj: Unsplash (National Cancer Institute), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Bunky rakoviny majú niekoľko vlastností, podľa ktorých ich dokáže náš imunitný systém rozpoznať a zaútočiť na ne. Zároveň však vytvárajú okolo seba prostredie, ktoré imunitné bunky blokuje a chráni nádor, tvrdia vedci z inštitútu IRB Barcelona.

Znamená to, že imunitné bunky sa k tým rakovinovým nedokážu dostať, aby na ne mohli zaútočiť a zničiť ich. Vedci posledné roky pracujú na tom, ako zvýšiť efektivitu našich imunitných systémov. Jedným z riešení môže byť očkovanie, založené na mŕtvych rakovinových bunkách. Nový výskum dokazuje, že vyvolanie senescencie, teda staroby v rakovinových bunkách vytvára pre imunitný systém lepšie podmienky ako použitie mŕtvych buniek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Autori výskumu to dokazujú experimentom na laboratórnych myšiach. Po zaočkovaní senescentnými rakovinovými bunkami vedci stimulovali formáciu nádoru. Pozorovali však že myši rakovinu buď nedostali, alebo sa drasticky znížil počet prípadov, kedy nádor vznikol. Zlepšenie si autori všimli aj v prípade myší, ktoré už mali rakovinu.

„Ak chceme pomôcť imunitnému systému proti rakovine, vhodnejšími sú staršie rakovinové bunky. Zvažujeme, že by sa mohlo očkovanie týmito bunkami považovať za možnú formu liečby,“ vysvetľuje doktor Manuel Serrano, vedúci výskumu.

Vedci testovali očkovanie na melanóme a rakovine pankreasu. V oboch prípadoch ide o typ rakoviny, ktorý pre imunitný systém predstavuje obrovskú prekážku. Očkovanie sa ukázalo byť efektívne proti obom typom rakoviny. Otestovali to aj na ľudských bunkách a aj v tomto prípade sa dokázalo, že imunitný systém dokáže jednoduchšie napadnúť senescentné bunky.

Zbraň proti rakovine

Senescencia je zvláštny stav, ktorý môže dosiahnuť poškodená alebo stará bunka. Tá sa už ďalej nerozmnožuje, no zároveň ani nezmizne. Senescentné bunky dokážu vyslať varovný signál pre svoje okolie. Prejavuje sa to zápalovou reakciou a regeneráciou tkaniva. V prípade rakoviny sú ideálne pre naštartovanie imunitného systému a nasmerovaniu ho na nádor. V tele ostávajú dlhšie ako mŕtve bunky, teda môžu imunitný systém stimulovať o niečo dlhšie. Výhodou je aj to, že nemôžu nádor „opraviť“, pretože sa už ďalej nerozmnožujú.

Metódou očkovania senescentnými bunkami by mohli vedci potenciálne vyliečiť aj iné ochorenia, ktoré sa spájajú s vysokým vekom. V tomto smere autori štúdie vysvetľujú, že senescentné bunky sú občas nesprávne označené imunitným systémom ako cudzie bunky. Zároveň sa náš imunitný systém pomýli aj v prípade, že je bunka vystavená stresu.

Štúdia dokázala, že signál senescentných buniek dokáže „zobudiť“ náš imunitný systém a ukázať mu kde sa nádor nachádza. Vďaka viditeľnejšej rakovine dokážu imunitné bunky bojovať proti nádoru. Nie sú to však len vysielané signály, ktoré robia senescentné bunky špeciálnymi. Vedci dokázali, že medzi bunkami a telom funguje obojstranná komunikácia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre