Dochádza vám úložný priestor v Gmaile? Takto si môžete zálohovať e-maily do počítača a potom si vyčistiť schránku

Pozrite sa, ako pomocou pár kliknutí môžete zálohovať svoje e-maily do počítača alebo cloudu. Následne môžete prečistiť vašu e-mailovú schránku, keď vám dochádza úložný priestor.

gmail aliasy
Zdroj: unsplash.com (Solen Feyissa), úprava: Vosveteit.sk

Denne dostávame nespočetné množstvo rôznych emailov. Ak ich nechceme alebo nestíhame vymazávať, úložisko sa vie naozaj rýchlo zaplniť a to hlavne, ak obsahujú prílohy, ako sú napríklad fotografie, prezentácie a podobne. Nehovor viac o tom, že zo smartfónov sa nám synchronizujú na rovnaké úložisko aj fotografie a ďalšie dáta zo smartfónu. Rovnako treba spomenúť a WhatsApp zálohy, ktoré sa nedávno začali započítať do voľného úložiska. K dispozícii máme bezplatne len 15GB cloudového úložiska.

Možno by sa vám zdalo, že najlepší spôsob, by bol úplne všetky vymazať. To vám však určite neodporúčame robiť. Hoci treba povedať, že v Gmaili je k dispozícii pokročilá funkcia, cez ktorú môžete vyfiltrovať veľké e-mailové správy a tie odstrániť. Vďaka tomu viete získať dodatočný úložný priestor, ktorý vám zaberajú veľké súbory. Dostávame síce aj veľa otravných, reklamných emailov, avšak dostávame, aj naozaj dôležité emaily o ktoré naozaj prísť nechceme. A práve preto, by sme vám radi dali do pozornosti funkciu, pomocou ktorej si môžete e-maily stiahnuť a zálohovať napríklad na svoj disk na počítači. Následne si môžete odstrániť e-maily zo schránky bez strachu, aby ste o ne prišli.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako stiahnuť vaše údaje z Googlu.

  1. Najprv kliknite na tento odkaz: https://takeout.google.com.
  2. Prihláste sa, ak nie ste automaticky prihlásený.
  3. Kliknite na „Zrušiť výber„.
Google Takeout zrušiť výber
Zdroj: Vosveteit.sk

4. Zaškrtnite políčko v riadku „Pošta„.

Google Takeout pošta
Zdroj: Vosveteit.sk

5. Teraz kliknite na „ďalší krok„.

ďalší krok
Zdroj: Vosveteit.sk

6. Teraz prechádzame na možnosť, kam chcete odoslať zálohu vašich e-mailov. Môžete si ich poslať napríklad na e-mail a stiahnuť si ich, alebo ich môžete zálohovať do nejakej cloudovej služby.

  • Poslať odkaz na stiahnutie e-mailom.
  • Pridať na Disk.
  • Pridať do služby DropBox.
  • Pridať do služby OneDrive.
  • Pridať do služby Box.
Google Takeout cieľ
zdroj: Vosveteit.sk

7.Následne si viete vybrať aj frekvenciu, ako často chcete exportovať e-maily zo schránky. A to z týchto možností:

  • Exportovať raz – Jeden export.
  • Exportovať každé dva mesiace počas jedného roka – šesť exportov.

To, akú možnosť si vyberiete, je samozrejme na vás. Je však potrebné zvážiť vaše potreby a vybrať si možnosť, ktorá vám najviac vyhovuje. Menej možností je niekedy lepšie ako veľmi veľa možností, ľahšie sa dá z nich vybrať.

Google Takeout - frekvencie
zdroj: Vosveteit.sk

8. Vyberte si typ a veľkosť súboru. Typ súboru si môžete vybrať .zip alebo .tgz. Avšak je potrebné poznamenať a dodať, že súbory .zip je možné otvoriť takmer na všetkých počítačoch. Čo sa týka veľkosti súborov, tu máte na výber z viacej možností. A to 1GB, 2GB, 4GB, 10GB a 50GB, takže si určite vyberú všetci. Taktiež stojí za zmienku, že ak napríklad budete zálohovať 10 GB dát a zvolíte možnosť zálohy 2GB, tak záloha, ktorá vám príde, bude rozdelená na 5 súborov.

9. Už máte skoro hotovo, stačí kliknúť na „Vytvoriť export„.

vytvoriť export
Zdroj: Vosveteit.sk

Po dokončení exportu dostanete e-mail s odkazom na stiahnutie alebo potvrdením o dokončení exportu. Ak ste si zvolili možnosť s opakovaným exportom, sťahovanie sa bude vykonávať každé dva mesiace a vždy, keď bude export pripravený, budete o tom oboznámený prostredníctvom e-mailu.

Export nebude vykonaný hneď, no nemal by trvať niekoľko dní, podľa našich informácii sa to aktuálne pohybuje okolo 15 minút. Ak to vám však trvá dlhšie, určite nemajte strach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre