Dobrá správa! Slnečná sústava vydrží pokope najmenej 100-tisíc rokov: Čo sa bude diať potom?
Nedávno bola publikovaná štúdia dvoch matematikov predpovedajúca osud našej sústavy. Zatiaľ sa nemáme čoho báť.
Hoci nás to bežne nenapadne, stačí málo aby sa naša Slnečná sústava rozpadla a všetky planéty sa rozutekali do vesmíru. Nová štúdia však prináša dôkazy o tom, že najbližších 100-tisíc rokov môžeme spať pokojne, píše portál Sience Alert.
Prácu vytvorila dvojica matematikov z University of Sofia, ktorí vypočítali obežné dráhy všetkých planét vrátane Pluta. Ich práca ponúka matematické dôkazy o tom, že sa obežné dráhy kozmických telies Slnečnej sústavy nebudú drasticky meniť. Ich práca však nebola ešte hodnotená vedeckou komunitou.
Slnečná sústava existuje už 4.5-miliárd rokov a je takmer nepredstaviteľné, že by sa práve teraz niečo malo meniť. Pre astronómov je však mimoriadne náročné predpovedať, ako by sa mala sústava správať v budúcnosti. Už v minulosti vznikli štúdie, ktoré sa prostredníctvom komplexných počítačov snažili predpovedať osud Slnečnej sústavy až miliardu rokov do budúcnosti.
Hoci je vytvorenie takéhoto modelu možné, astronómovia musia pár detailov z neho vynechať. Nový model nám ukazuje budúcnosť „len“ v nasledujúcich 100-tisíc rokoch, no zároveň je oveľa spoľahlivejší. V rámci modelu vedci zahrnuli sklon planét, ich hmotnosti a orbitálne nepravidelnosti. Isaac Newton v minulosti veril, že vzájomné ovplyvňovanie planét v Slnečnej sústave povedie k úplnému chaosu a jej rozpadu. Dnes toho vieme o vesmíre podstatne viac, no osud našej sústavy je niečo, čím sa astronómovia neustále zaoberajú.
Ide o zložitý problém preto, lebo čím viac telies sa do sústavy pridá, tým je komplikovanejšie odhadnúť, čo sa s ňou bude diať. Objekty sa začnú navzájom ovplyvňovať a narúšať svoje obežné dráhy. Vo fyzike sa to nazýva problém n telies. Na tento problém neexistuje riešenie, ktoré by platilo vo všetkých prípadoch.
Neprehliadnite
Čo sa bude diať v ďalekej budúcnosti?
Naša Slnečná sústava je mimoriadne komplexný systém, ktorý sa neskladá len z ôsmich planét a Pluta. V našej sústave nájdeme asteroidy, trpasličie planéty a iné kozmické objekty. Asteroidy sú síce malé a zanedbateľné, no aj bez nich sa v sústave nachádza množstvo objektov, ktoré komplikujú výpočty.
Hoci výpočty vedcov garantujú stabilitu na najbližších 100-tisíc rokov, autori štúdie nepredpokladajú, že aj po tejto dobe by sa niečo menilo. Vo svojej štúdii sa pokúsili parametre Slnečnej sústavy zmeniť, no aj v tomto prípade videli stabilitu. Predpokladajú, že za súčasných podmienok by mohla Slnečná sústava vydržať stabilnou aj ďalšiu miliardu rokov.
Lenže ak sa má Slnečná sústava niekedy v ďalekej budúcnosti rozpadnúť, kedy to bude? Presnú odpoveď nepoznáme, no predchádzajúce simulácie naznačili, že by táto situácia mohla nastať až za 100-miliárd rokov. V tej dobe už Slnko dávno umrelo a na jeho mieste ostal biely trpaslík, jadro hviezd, podobných tej našej. Je však otázne, či sa ľudstvo tohto momentu dožije. Na konci životného cyklu, približne za 5-miliárd rokov, Slnko narastie do Červeného obra, pričom pohltí planéty Merkúr, Venušu a aj Zem.
Komentáre