Toľkoto planét sa naozaj zmestí do našej Slnečnej sústavy: Máme ich veľa alebo málo?

Francúzsky astronóm nám ukázal gravitačné limity našej sústavy.

Koľko planét sa zmestí do našej Slnečnej sústavy?
Zdroj: NASA, Úprava: Vosveteit.sk

V našej Slnečnej sústave sa nachádza osem planét, čo je na vesmírne pomery celkom veľké množstvo. Momentálne je známych 812 planetárnych sústav, v ktorých sa môžu nachádzať viac ako tri planéty, ale iba jedna sústava, ktorá má rovnaký počet planét, ako tá naša.

Tou sústavou je Kepler-90, píše portál Live Science. V prípade ďalších sústav ale astronómovia počítajú s možnosťou, že sa v nich nachádzajú menšie planéty, ktoré zatiaľ nedokážeme vidieť. Zatiaľ teda ostávame spolu so sústavou Kepler-90 najväčšou sústavou v našom susedstve. Je však možné, aby okolo Slnka obiehalo viac planét?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Teória vs. prax

Na problém sa možno pozerať z dvoch rôznych pohľadov. Tým prvým je samozrejme čisto teoretická úvaha o tom, koľko planét sa do našej Slnečnej sústavy zmestí. V skutočnom svete ale existuje množstvo prirodzených faktorov, ktoré obmedzujú počet planét v sústave. Ak sa na veci pozrieme triezvejším pohľadom, osem planét môže byť blízko k maximálnemu počtu planét v sústave, no čisto teoreticky je toto číslo oveľa vyššie.

„Ak chcete vedieť koľko planét by mohlo v sústave existovať, musíte brať do úvahy množstvo rôznych aspektov,“ vyjadril sa Sean Raymond, astronóm z francúzskeho laboratória Bordeaux Astrophysics Laboratory.

Prvým faktorom je samozrejme množstvo materiálu, ktorý po vzniku hviezdy ostane. Z tohto materiálu nakoniec vznikajú všetky planéty, mesiace, či asteroidy, ktoré môžeme v danej sústave pozorovať. Zároveň trvá niekoľko stoviek miliónov rokov, kým sa všetky telesá v sústave upokoja a vytvorí sa stabilná konfigurácia.

Samozrejme že ak by mala sústava k dispozícii neobmedzené množstvo zdrojov a mohla umiestniť planéty tak, ako ich potrebuje, situácia by vyzerala úplne inak. V tomto prípade by bola jedinou prekážkou gravitačná sila planét a hviezdy, okolo ktorej obiehajú. Okolo hviezdy totiž možno umiestniť len limitovaný počet obežných dráh, než sa sústava stane nestabilnou.

Pri nestabilnej sústave sa dráhy planét začnú navzájom krížiť. To môže vyvolať vesmírne kolízie, alebo poslať jednu z planét preč zo sústavy. Bezpečná vzdialenosť medzi obežnými dráhami planét súvisí s ich veľkosťou a gravitačným vplyvom.

Dôležitá je hlavne stabilita

Vzdialenosť medzi Zemou a Marsom je približne sedemkrát menšia ako vzdialenosť medzi Marsom a Jupiterom. Jupiter je oveľa väčší ako Zem a jeho gravitácia je väčšia. Preto potrebuje aj väčšiu vzdialenosť od iných vesmírnych objektov, aby nenarušil ich obežnú dráhu.

V umelo vytvorenej sústave ale môžeme mať na jednej obežnej dráhe viacero planét. Fyzici zistili, že na obežnej dráhe našej planéty by dokázalo existovať až 42 Zemí bez toho, aby sa ich dráha narušila. Ak teda posunieme modely teoretickej fyziky na maximum, do našej sústavy by sa teoreticky zmestilo až 2 394 planét, ktoré by mali veľkosť našej Zeme. Ak by sme použili planéty o veľkosti Marsu, do sústavy by sa ich zmestilo takmer 11-tisíc.

Koľko planét sa zmestí do našej sústavy?
Zdroj: Sean Raymond

Na obrázku vyššie môžete vidieť, ako by takáto sústava vyzerala. Je to model umelo vytvorenej sústavy, ktorá je obsadená planétami od prvej stabilnej obežnej dráhy, až po koniec gravitačného vplyvu našej hviezdy. Tento projekt nám ukazuje, že aj do Slnečnej sústavy sa zmestí oveľa viac planét, než by sme si mohli myslieť. Autor jedným dychom dodáva, že v skutočnom vesmíre je takáto sústava nemožná. Za normálnych podmienok je veľmi nepravdepodobné, že v sústave vznikne viac planét ako osem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre