Do navigácie Waze zavítala funkcia, ktorá vám môže zachrániť život. Toto nové upozornenie nepodceňujte!

Waze pridáva funkciu, ktorá vás na základe predošlých hlásení nehôd dokáže upozorniť na rizikové úseky cesty.

Waze funkcia upozornenie na nehodovy usek
Zdroj: Diego Thomazini / shutterstock.com a VECTOR_X / shutterstock.com, úprava: Vosveteit.sk

Aplikácia Waze je jednou z najpopulárnejších navigačných aplikácií na trhu. Skvelou voľbou je hlavne pre tých, ktorí hľadajú jednoduchú, no napriek tomu efektívnu aplikáciu, ktorá vás zakaždým dostane do cieľa. K tomu ponúka množstvo užitočných funkcií, ktoré si viete prispôsobiť priamo na vaše vozidlo.  

Práve v duchu úspešnej cesty do cieľa Waze prináša novinku, ktorou je upozornenie na rizikové cesty. Globálne štatistiky hovoria, že denne zomrie nešťastne takmer 3700 ľudí pri dopravných nehodách, v ktorých sú častokrát zapojené nielen automobily, ale aj motocykle, bicykle, nákladné autá či chodci. Nemusíme však cestovať do sveta, aj u nás na Slovensku denne počúvame z rádií o nehodách, pričom niektoré z nich sa môžu skončiť aj tragicky.  

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Užívatelia aplikácie Waze majú už teraz možnosť aplikácii hlásiť aktuálne nehody. Táto funkcia vás však dokáže informovať len o aktuálnych nehodách a teda pre vás ako vodiča vám táto informácia povie len to, kde očakávať upchatú alebo spomalenú premávku, prípadne či budete musieť cestovať obchádzkou.  

Aplikácia Waze však v tomto smere verí, že je rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie nehodám predchádzať, ako na ne upozorňovať. Nová funkcia preto užívateľov upozorní, ak sa nachádzajú na “zlej” ceste, teda ceste, ktorá má históriu dopravných nehôd.  

Waze vás upozorní na rizikové úseky cesty
Zdroj: Waze

Pripravenosť je základ

Táto nová funkcia v sebe kombinuje umelú inteligenciu a hlásenia, ktoré do aplikácie pridali jej užívatelia. Dokáže pritom kombinovať aj historické dáta o nehodách a iné podstatné informácie. Medzi ne môžeme zaradiť typickú premávku počas určitej hodiny, či ide o diaľnicu alebo iné cesty, prevýšenie a iné.  

Ak by sa ukázalo, že máte naplánovanú cestu cez jeden alebo viacero rizikových úsekov, aplikácia Waze vás vopred upozorní, že do takéhoto úseku cesty vstupujete. Ako vodič teda môžete byť o niečo lepšie pripravení na neočakávané situácie. Tie by mohli v lepšom prípade viesť “len” k škode na vozidle, v tom horšom prípade aj k zraneniu.  

Aplikácia Waze zároveň limituje počet rušivých vecí, v tomto prípade stlmí svoje upozornenia. Okrem toho ale nebude ukazovať toľko upozornení ak cestujete trasou, ktorou sa pohybujete pravidelne, napríklad pri ceste do práce z mesta do mesta.  

Hoci nás v autoškole učia predvídať v každom momente, skúsení vodiči vedia, že na niektoré situácie sa pripraviť nedá. Stať sa môže hocičo. Ako zákony schválnosti kážu, nehody sa odohrajú hlavne v prípadoch, kedy si myslíme, že sa nemôže nič pokaziť. Byť vopred upozornení o rizikovom úseku poskytuje vodičom výhodu a môže predstavovať rozdiel medzi životom a smrťou. Ak ako vodič viete že vstupujete do rizikového úseku, môžete zbystriť pozornosť a vykonať čo najlepšie rozhodnutie v momentoch, kedy zavážia sekundy.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre