Dlhší alebo aspoň zdravší život? Na dosah máme „zázračnú“ pilulku, hovoria vedci!

Autori vo svojej novej práci hľadajú spôsob, ako omladiť krvné bunky a tým aj predĺžiť život človeka.

Dokážeme zvrátiť naše starnutie?
Zdroj: Christopher Campbell z Unsplash, úprava: Vosveteit.sk

Mnohí vedci sa pokúšajú nájsť spôsob, ako poraziť starobu. Postupom rokov klesá naša vitalita, schopnosť rozmýšľať a zvyšuje sa riziko rôznych vážnych ochorení. Lenže je to reálny cieľ? Mohli by sme v budúcnosti nájsť spôsob ako žiť večne alebo aspoň o výrazne dlhšie?

Niektorí veria že áno rovnako ako aj autori nového výskumu. Vedci z medicínskeho centra Columbia University, Irving odhalili, že mladá krv má blahodarne účinky, ak sa podá do staršieho tela. Vo svojej novej štúdii tvrdia, že srdce začína biť silnejšie a omladnú aj svaly či hlava. V tomto smere sa množstvo vedcov pokúša nájsť spôsob, ako dostať prvky mladej krvi do pilulky, ktorú by sme mohli jednoducho prehltnúť, no nová štúdia našla iný spôsob. Ich práca sa pokúsila omladiť kmeňové bunky, ktoré krv vyrábajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Starnúci krvný obeh má množstvo nepriaznivých účinkov pre celý organizmus. Veríme, že 70-ročný so 40-ročnou krvnou sústavou by mohol mať zdravší, ak nie dlhší život,“ vyjadrila sa Emmanuelle Passegué, jedna z autorov štúdie.

Autori prác veria, že omladenie krvného obehu by sme už mohli mať na dosah ruky. Objavili totiž liek, ktorý je mimochodom už schválený a používa sa na liečbu reumatickej artritídy, ktorý dokáže zvrátiť u myší vek a omladiť ich krvný obeh. Ako vo svojej práci uvádzajú, mohlo by ísť o spôsob, ako udržiavať zdravšiu produkciu krvi u starších osôb.

Liek na dlhší alebo aspoň zdravší život?

Účinok tohto lieku sa im podarilo zistiť až po naozaj detailnom vyšetrovaní kmeňových buniek, ktoré vytvárajú všetky krvné bunky. Tieto kmeňové bunky sa nachádzajú v kostnej dreni a sú zodpovedné za všetky krvné bunky vytvorené v organizme. Postupom času sa ale začnú meniť. Vytvárajú menej červených krviniek a menej imunitných buniek. Zároveň majú problém s udržiavaním integrity ich genómov.

Autori štúdie sa preto pozreli na prostredie, v ktorom tieto kmeňové bunky sídlia, teda na kostnú dreň. Ide o netradičné prostredie a čo sa deje v tomto prostredí by mohlo byť zdrojom problémov s kmeňovými bunkami. Vedci preto vyvinuli špeciálnu techniku, ktorá im umožnila kostnú dreň preskúmať. Zistili, že postupom veku sa objavujú zápaly, ktoré môžu viesť k dysfunkcii krvných buniek.

Vedci pomocou lieku anakinra zablokovali zápalový signál IL-1B, ktorý hral v procese dôležitú úlohu. Zistili, že podanie lieku dokázalo krvné buky omladiť. Oveľa väčšie omladzovacie účinky vedci pozorovali v prípade, že zabránili signálu aktivovať zápalové reakcie počas celého života myši.

Výskumníci sa momentálne pokúšajú s istotou potvrdiť, či môže rovnaký proces pomôcť omladiť krvné bunky človeka. Ak áno, pokúsia sa zistiť aký by to malo účinok v mladosti či v strednom veku.

„Zatiaľ vieme, že ak by sme podali liek blokujúci IL-1B starším ľuďom, mali by sme im pomôcť vytvoriť zdravšiu produkciu krvi,“ vysvetľuje Passegué.

Autorka dúfa, že tieto zistenia povedú aj ku klinickým testom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre