SpravodajstvoVeda a výskum

Hromadenie „zombie buniek“ v našom tele spôsobuje starnutie a choroby: Nájdu vedci spôsob ako ho zastaviť?

Výskum z University of Pittsburgh objavil spúšťač senescence - straty schopnosti bunky deliť sa, čo vedie ku starobe a rôznym ochoreniam.

Bunky ktoré stratili schopnosť deliť sa pribúdajú s vekom a sú hlavným spúšťačom srdcovocievnych ochorení, demencie alebo rakoviny. Odborne sa nazývajú senescentné bunky a v novo výskume z University of Pittsburgh vedci našli proces, ako tieto bunky vznikajú.

Vedci z Pittsburghskej univerzity sa spojili s výskumným centrom rakoviny UPMC Hillman Cancer Center a po prvýkrát pozorovali oxidačné poškodenie telomérov – ochranných koncov chromozómov. Toto poškodenie môže spôsobiť senescenciu bunky, teda jej neschopnosť ďalej sa deliť. Výsledky výskumu by mohli nakoniec viesť k zdravšiemu starnutiu alebo k vývoji lieku proti rakovine.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Senescentné bunky lekári prezývajú aj „zombie“ bunky a vysvetľujú, že tieto bunky sú stále živé, no keďže sa nedokážu deliť, nemôžu pomáhať opravovať tkanivá. Neznamená to však, že sú nečinné. Ako vysvetľuje doktorka Patricia Opresko, zombie bunky vylučujú chemikálie podporujúce zápal a poškodzovanie susedných buniek.

„Naša práca pomáha zodpovedať dve veľké otázky: Ako sa senectentné bunky hromadia vekom a ako k tomu prispievajú teloméry?“ vysvetľuje Opresko.

Keď sa ľudská bunka delí, vznikajú dve totožné bunky, no zároveň z každého teloméru zmizne malá časť, teda s každým delením sú kratšie. Vedci však zatiaľ nevedia povedať, či za ľudský život dokážu teloméry úplne zmiznúť. Túto záhadu sa podarilo vyriešiť až s príchodom nových vedeckých nástrojov, ktoré dokázali poškodiť jedine teloméry.

Vedci tento nástroj označujú ako „molekulárneho snajpera“. Predchádzajúce experimenty totiž používali nástroje, ktoré poškodili celý chromozóm.

„V rámci výskumu sa nám podarilo objaviť proces vyvolania senescencie založený na teloméroch. Experiment nám zároveň pomohol zistiť, že dysfunkčné teloméry nie sú vždy kratšie ako tie zdravé,“ tvrdí Opresko.

Zombie bunky

Experiment ukázal, že poškodenie telomérov môže vyvolať u bunky senescenciu už po štyroch dňoch, čo je výrazne menej, než sa doteraz predpokladalo. Postupné skracovanie telomérov vyvolané delením buniek, môže bunku dostať do zombie štádia za niekoľko týždňov, či až mesiacov. Za túto dobu dochádza k opakovanému deleniu buniek.

Oxidačný proces poškodzujúci DNA vyvoláva slnečné svetlo, alkohol, fajčenie, alebo zlé stravovacie návyky. Na tento druh poškodenia sú teloméry mimoriadne citlivé. Vedci získali lepšie pochopenie tohto mechanizmu a momentálne uvažujú, či je možné poškodenie zvrátiť alebo prinútiť teloméry, aby sa proti nemu lepšie bránili. Jedným zo spôsobov môže byť cielenie liečby na antioxidanty, ktoré by pomáhajú teloméry chrániť.

„Obmedzením hromadenia zombie buniek by sme mohli predĺžiť vek človeka,“ tvrdí Ryan Barnes, spoluautor štúdie.

Vedci zároveň tvrdia, že v budúcnosti by mohli nájsť cestu k novým liekom. Tie sa na senescentné bunky zamerajú a zabijú ich, čo opäť zníži ich počet.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close