Dezinformátori, aby podporili tvrdenia o zničení ruského cintorína, zdieľajú niekoľko mesiacov starú fotografiu z jeho rekonštrukcie

Tvorcovia hoaxov chytili druhý dych. Na internete začali zdieľať niekoľko mesiacov starú fotografiu, ktorá má potvrdzovať zničenie ruského cintorína.

predmetna fotografia potvrdzujuca hoax
Zdroj: Ministerstvo obrany SR (Facebook)

Slovensko v posledných dňoch žije tvrdeniami ruského veľvyslanca, ktorý pôsobí na Slovensku. Ten pár dní dozadu uviedol, že obec Ladomirová zrovnala so zemou cintorín Ruskej cárskej armády. Tieto jeho tvrdenia prevzalo mnoho „známych“ dezinformačných kanálov vrátane zahraničných proruských médií.

Krátko na to ale vyplávalo na povrch, že slová Igora Bratčikova boli klamstvom. Upozornila na to aj polícia SR prostredníctvom sociálnej sieti, ktorá okrem iného dala do pozornosti verejnosti vyjadrenie miestneho starostu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

No zdá sa, že dezinformátori „chytili druhý dych“. Najnovšie sa sociálnymi sieťami začala šíriť fotografia, ktorá ukazuje odstránené obrubníky s tým, že vznikla v týchto dňoch. Skutočnosť je ale úplne iná.

Fotografia, ktorá sa šíri internetom, vznikla niekoľko mesiacov dozadu

Ministerstvo obrany Slovenskej republiky na sociálnej sieti uviedlo, že fotografia, ktorá sa šíri sociálnymi sieťami, pochádza ešte z júna tohto roka. MO SR rovnako prízvukuje, že vznikla v čase rekonštrukcie cintorína dávno predtým, ako bola teraz zdieľaná.

„Ešte začiatkom júna starosta obce dokonca pre televíziu Markíza potvrdil, že ide o rekonštrukciu, pri ktorej dala obec odstrániť rozpadávajúce sa betónové obrubníky, stĺpiky a lavičky. Reportáž odvysielala televízia vo večernom spravodajstve dňa 13. 6. 2022 – dávno predtým, ako niekto tušil, že ruské veľvyslanectvo zneužije obyčajné stavebné úpravy na vojenskú propagandu.“, upozorňuje MO SR na sociálnej sieti.

Problémovú fotografiu zdieľalo dokonca aj ruské veľvyslanectvo, neskôr ju ale stiahlo zo sociálnych sietí. V súvislosti s touto témou rovnako treba uviesť, že na stránke obce možno nájsť aktuálnu fotografiu z predmetného miesta, ktorá hovorí úplne iný príbeh, ako Bratčikov.

fotografia ruskeho pamatneho cintorina ruskej carskej armady
Zdroj: ladomirova.sk

Na šírenie propagandy Rusi použili aj ďalšiu klamlivú fotografiu

Nejde ale o jedinú fotografiu, ktorá bola zneužitou. Zaujímavosťou je aj to, že ruské média, aby zdramatizovali zábery v celoštátne televízii, použili aj fotografiu bagra, ktorý mal cintorín zrovnať so zemou. Fotografia bola ale ukradnutá z inzertného portálu

„Zistili sme, že fotku buldozéra Rusi ukradli zo španielskeho inzertného portálu www.almerisan.com. Inzerát bol dostupný aj na medzinárodnom inzertnom webe, napríklad tu: https://www.truck1.sk/stavebne-stroje/buldozery/caterpillar-d9l-bulldozer-a3780237.html“, upozorňuje polícia v príspevku nižšie.

Ministerstvo obrany SR v príspevku uviedlo, že cieľom vytvorenia tejto dezinformácie je zaplniť mediálny priestor, aby vytlačili tému nálezu masových hrobov umučených a zavraždených Ukrajincov v Iziume. Nateraz sa zdá, že sa to Kremľu darí, bohužiaľ.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre