Curiosity objavil na Marse štruktúry bohaté na vodu: Ťahať sa môžu pozdĺž celej planéty, domnievajú sa vedci

Rover Curiosity objavil v kráteri Gale niekoľko svetlejších zlomov, v ktorých sa nachádzal opál, minerál bohatý na vodu.

Mars
Zdroj: NASA

Výskumníci z Arizona State University pomocou nových analytických metód skúmali dáta, ktoré z Marsu poslal rover Curiosity. Viacerí vedci nezávisle od seba potvrdili existenciu opálu na červenej planéte, ktorý je bohatý na vodu. Tento minerál by mohol slúžiť ako dôležitý zdroj pre budúcich astronautov.

V rámci svojej práce zároveň objavili pod povrchom planéty sieť, ktorá poskytuje ochranu pred radiáciou a dostatok vody. Predpokladajú, že podmienky pod povrchom mohli byť priaznivejšie, ako tie na povrchu planéty.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Rover Curiosity pristál v kráteri Gale v roku 2012. Odvtedy si vedci všimli niekoľko svetlých hornín, ktoré sa nachádzali okolo zlomov v určitých regiónoch planéty. Ako sa ukázalo, išlo o jedno z posledných prostredí bohatých na vodu v histórii tohto krátera. V rámci novej štúdie vedci preskúmali staršie dáta z niekoľkých vedeckých prístrojov. V okolí svetlejších hornín si všimli výrazné anomálie.

Rover ešte pred niekoľkým rokmi prišiel bližšie k jednej z týchto zvláštnych formácií. Dáta, ktoré počas tejto cesty zaznamenal skúmali vedci z Arizona State University. Objavené štruktúry sa podobali na tie, ktoré rover objavil o čosi neskôr nielen vzhľadom, ale aj kompozíciou. Analýza potvrdila, že sa skladali z kremíku a vody.

Rover Curiosity našiel na Marse minerál, bohatý na vodu
Zdroj: NASA

Dáta z laserového spektometra ukázali, že by mohlo ísť o opál, minerál, ktorý obsahuje veľké množstvo vody. Potvrdenie opálu na Marse je významným objavom. Ako vysvetľujú autori výskumu, opál vzniká z roztoku kremíka a vody, podobne ako keď vo vode rozpúšťame cukor alebo soľ. Ak sa v roztoku nachádza priveľa soli, tá sa začne usádzať na spodku.

Zdroj pre astronautov

Autori štúdie sa domnievajú, že pod povrchom planéty by regióny bohaté na vodu mohli poskytnúť bezpečné podmienky. Povrch Marsu je totiž nielen mrazivý, no dostáva aj oveľa väčšie množstvo radiácie. Vedci predpokladajú, že opál v kráteri vznikol v modernej ére Marsu, teda keď planéta prišla o svoje magnetické pole, podstatnú časť atmosféry a vodu na povrchu. Preto sa domnievajú, že pod povrchom mohol nájsť život svoje útočisko, ak vôbec na planéte existoval.

„Kráter Gale je podobnými štruktúrami posiaty. Predpokladáme, že štruktúry pod povrchom siahajú aj do iných regiónov v kráteri, možno aj do iných regiónov planéty. Vznikli dlho po tom ako jazerá Marsu vyschli,“ tvrdí Travis Gabriel, jeden z autorov výskumu.

Opál je tvorený hlavne z kremíku a vody. Pre astronautov by mohol predstavovať jedinečný zdroj, pretože voda v minerály nie je pevne viazaná na kryštálovú štruktúru. Ak chceme z neho dostať vodu, stačí ho rozomlieť a ohriať.

Momentálne vieme, že póly Marsu ukrývajú veľké množstvo vody. Objavené opálové štruktúry by však mohli ukrývať vodu aj na miestach, kde ju predtým vedci nehľadali. Musí sa však ešte potvrdiť to, či aj opál v iných regiónoch planéty obsahuje rovnaké množstvo vody ako ten v kráteri Gale. V čase kedy sa hovorí o ceste prvých astronautov na Mars, by mohli byť siete opálu výborným zdrojom pre udržanie rôznych expedícií.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre