„Ak hovoríme o vode, musíme si byť 100% istí,“ tvrdia vedci: Spochybňujú nález pod polárnymi čiapočkami Marsu

Pod polárnymi čiapočkami sa možno žiadna voda nenachádza, naznačuje nová simulácia vrstiev ľadu.

Mars
Zdroj: ESA

Dnes už sa vedci všeobecne zhodujú na tom, že Mars bol pred niekoľkými miliardami rokov úplne inou planétou, než je dnes. Hustejšia atmosféra, prijateľnejšie klimatické podmienky a hlavne voda. Mohli tam existovať celé oceány, z nej mohli robiť modrú planétu oveľa skôr, než tento prívlastok získala naša Zem.

Mars však v určitom bode o atmosféru a vodu prišiel. Situácia ale mohla byť oveľa komplikovanejšia, než sa na prvý pohľad zdá. Pod polárnymi čiapočkami planéty sa podľa nedávneho výskumu vedcov z University of Cambridge môže nachádzať voda v tekutom skupenstve. Objavené dôkazy v tomto prípade nie sú úplne jednoznačné. Na základe drobných rozdielov na ľadovom povrchu by sa voda mohla na planéte nachádzať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vedci z Cornell University sa však „hádajú“ a vo svojej novej práci tvrdia, že sa voda pod ľadovými čiapočkami planéty nenachádza. Svoje tvrdenia stavajú na starších pozorovaniach, ktoré odhalili jasné odrazy pod vrstvami ľadových čiapočiek planéty. V tomto prípade si vedci mysleli, že odrazy vytvára voda, no to nemusí byť úplne pravda.

Vo svojej štúdii vysvetľujú, že jasné odrazy môžu vznikať aj šumom medzi geologickými vrstvami a nemusia byť vždy spôsobené vodou alebo vzácnymi materiálmi. Dokázala to aj ich nová simulácia.

„Výsledky našej štúdie znižujú pravdepodobnosť toho, že by sme v polárnych regiónoch planéty objavili vodu v kvapalnom skupenstve,“ vysvetľuje vedecký tím vo svojej práci.

Voda alebo niečo iné?

Vysvetľujú, že jasné odrazy na radare sa aspoň na našej planéte spájajú s vodou, ak nie s celými jazerami pochovanými pod vrstvami ľadu na Antarktíde. Čo sa však Marsu týka, s najväčšou pravdepodobnosťou by tam bola veľká zima na to, aby mohlo vzniknúť jazero pod ľadovými vrstvami polárnej čiapočky.

Simulácia ukázala nasledovné. Ak máme dve vrstvy CO2 predelené vrstvou špinavého ľadu, výsledný radarový odraz je presne tak jasný, ako pozorovala sonda Mars Express. Hrúbka a vzdialenosť jednotlivých vrstiev viac vplýva na výsledný odraz ako ich kompozícia. Táto práca nevyvracia možnosť existencie vody na povrchu Marsu, len dokazuje, že jasné odrazy môžu vznikať aj inými spôsobmi.

Minulý rok iná štúdia naznačovala, že podobné odrazy môže za určitých podmienok vytvárať aj smektit. Ide o druh minerálu, ktorý je na Marse pomerne bežný.

„Je dôležité zistiť, čo je a čo nie je voda. V tomto smere musíme mať jasno, pretože ak sa voda na Marse naozaj nachádza, mohol by tam byť aj život. Stávky sú vysoké,“ vysvetľuje Dan Lalich, jeden z autorov štúdie.

Ak sa na Marse nachádza voda, vesmírne agentúry by ju mohli využiť pri misiách s ľudskou posádkou, ktoré sú už v príprave. Dostať človeka na Mars je jeden z cieľov americkej NASA.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre