Čoskoro už nebudeme mať v smartfónoch žiadne aplikácie. Takto sa zmenia, hlási jeden z najväčších mobilných operátorov

Deutsche Telekom na konferencii MWC predstavil koncept AI smartfónu, kde každú úlohu zastáva umelá inteligencia.

smartfon rozpravanie sa do telefonu
Zdroj: panuwat phimpha / Shutterstock.com

Bežný užívateľ má v smartfóne desiatky aplikácií, no používa ich aktívne len pár. Zvyšok predstavuje možné bezpečnostné riziko a zbytočne zaberá miesto, nehovoriac ani o tom, že keď príde na aplikáciu čas, v Obchode Play môžeme nájsť lepšiu a novšiu alternatívu.  

Lenže vedeli by ste si smartfón bez aplikácií predstaviť? Možno už čoskoro nebudete musieť zapájať svoju fantáziu. V technologickom svete sa umelá inteligencia skloňuje čoraz častejšie a na tohtoročnej konferencii MWC operátor Deutsche Telekom predstavil naozaj zaujímavý koncept. Ide o AI smartfón, ktorý sa spolieha len na umelú inteligenciu a žiadne aplikácie, informuje Android Authority. Spoločnosť tvrdí, že tento koncept odzrkadľuje to, čo by mohlo byť už o 5 až 10 rokov realitou. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

“Môžeme vám povedať, že už v blízkej budúcnosti nikto z nás nebude používať aplikácie,” vyjadril sa CEO Deutsche Telekom, Tim Hoettges, počas keynote prezentácie.  

Ako by ale takýto smartfón fungoval? Umelej inteligencie by ste sa mohli opýtať na čokoľvek, napríklad radu ohľadom cestovania, najlacnejších hotelov, receptov či rôznych produktov. To umelá inteligencia dokáže už dnes, no jej využitia by boli oveľa pestrejšie. Namiesto otvorenia aplikácie fotoaparát by ste mohli umelú inteligenciu požiadať, aby vám niečo odfotila a priamo to poslala niekomu z vašich známych.  

V tomto smere Deutsche Telekom spolupracovali so spoločnosťami Qualcomm a Brain.AI. Zaujímavosťou v tomto prípade je, že Brain.AI už má svoju aplikáciu na iOS, ktorá podľa všetkého dokáže všetko to, čo bolo odprezentované na konferencii. Táto aplikácia má však veľa negatívnych recenzií.  

Dostane sa AI smartfón na trh?

Zároveň treba mať na pamäti to, že ide iba o koncept. Neznamená to, že niekto na takomto smartfóne aktívne pracuje a ak by aj pracoval, ani to nie je garanciou toho, že sa toto zariadenie dostane na trh. Existuje veľa podobných konceptov, ktoré zaujali verejnosť svojou kreativitou, no nakoniec z nich aj tak nič nebolo.  

Jedno však zariadeniu odoprieť nemôžeme. Umelá inteligencia sa čoraz viac razí do popredia a dnes už nie je pochýb o tom, že zariadenia budúcnosti by mohli byť už od základov previazané s AI modelmi. Vieme, že napríklad Microsoft pracuje na AI počítačoch a nová aktualizácia Windows 11 prinesie rozšírené AI funkcie do bežných zariadení. Zatiaľ stále nepôjde o nič revolučné, no na tejto platforme bude Microsoft nepochybne stavať ďalej.  

Ďalšou spoločnosťou je Xiaomi, ktorá plánuje so svojou HyperOS nadstavbou priniesť do mobilných zariadení AI funkcie. Zatiaľ tiež spoločnosť začne v malom, no do niekoľkých rokov sa pravdepodobe AI funkcie rozšíria.  

Čo z toho teda vyplýva? Možno neuvidíme na trhu AI smartfón v podobe, v akej ho Deutsche Telekom odprezentoval na konferencii, no s veľkou mierou istoty môžeme konštatovať, že umelá inteligencia prichádza do našich zariadení pomerne svižným tempom.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre