Čo znamenalo stať sa „virálom“ pred 120 rokmi? Takto sa šírili informácie pred nástupom internetu!

Dnes môže názor obletieť svet v priebehu niekoľkých minút. Aká bola situácia v 19. storočí?

Čo znamenalo stať sa virálom v 19. storočí?
Zdroj: Wikimedia (public Domain), PNGwing, Úprava: Vosveteit.sk

Dnes sa môžu názory a myšlienky šíriť naprieč svetom rýchlosťou svetla a všimnúť si to môžeme hlavne na sociálnych sietach a iných zábavných platformách. Niekedy stačí naozaj málo a takzvané „virálne“ videá sa dostanú aj na naše obrazovky, hoci vznikli na strane protinožcov.

Lenže ako vyzeral virál v minulosti, povedzme pred takými 120 rokmi? Rozhodne to bolo o čosi ťažšie, no ako vysvetľuje portál univerzity Georgia Tech, aj história má prípady, kedy dokázal jeden muž alebo skupinka ľudí uchvátiť celý svet. Príkladom môže byť William Jenning Bryan, prezidentský kandidát, ktorý v roku 1896 ohromil svojim prejavom celé Spojené štáty. Bryan volal po novej mene (platidle), ktorá by sa zakladala na striebre, a nie zlate, ako to býva zvykom. Po určitej dobe o ňom písali všetky noviny v Spojených štátoch.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vytvoriť niečo virálne mohlo byť v 19. storočí o niečo ťažšie, no princípy sa odvtedy veľmi nezmenili,“ vysvetľujú výskumníci z University of Georgia.

Ako vysvetľujú vedci, každý vývoj má v sebe aj „priestorový komponent“, ktorý je v drvivej väčšine prípadov dôležitý pre pochopenie toho, ako a hlavne prečo sa určitá udalosť stala populárna a písali o nej v každých novinách. Vo svojej novej práci vytvorili ambiciózny projekt – databázu, ktorá obsahuje viac ako 10-miliónov strán z amerických novín. Pomocou nej si môžete ľahko vyhľadať, aké termíny sa objavovali v novinách v rozmedzí rokov 1836 až 1924.

„Cez S U.S. News Map je ľahké sledovať vývoj termínu – vidieť, kde vznikol a ako sa rozšíril – niečo, čo lingvistov hlboko zaujíma,“ povedal. „Historici budú môcť vidieť, ako sa novinové správy pohybovali po kontinente a v priebehu času stúpali a klesali.“

Databáza ešte nie je úplná a ako uvádzajú výskumníci, postupom času pridávajú aj ďalšie strany. Niektoré americké štáty neprispeli svojou digitalizovanou zbierkou historických výtlačkov. Zatiaľ však ich systém nie je úplne dokonalý. Stránky historických novín sa digitalizujú pomocou špeciálnej techniky, ktorá dokáže rozpoznať písaný text a pretvoriť ho na počítačové písmo. V rámci toho sa môže objaviť niekoľko nepresností.

Prvým problémom je samotná úroveň zachovania novín. Počítačový algoritmus môže následne zle vyhodnotiť čo je titulok, čo samotný text a čo sú pripomienky autora. Výsledok sa tak môže výrazne líšiť od toho, čo dané noviny skutočne v tej dobe publikovali.

Ako sa šírili informácie v 19. storočí?

Digitálnu zbierka hovorí hlavne o historických udalostiach v Spojených štátoch, no to nie je jediným lákadlom tejto databázy. Autori dúfajú, že digitalizované výtlačky novín pomôžu aj ďalším výskumníkom lepšie pochopiť, ako sa šírili informácie v 19. storočí. Čo sa však samotného Bryanovho prejavu týka, výskumníkom sa podarilo zistiť, že sa „virálnym“ stal až o niekoľko mesiacov po tom, ako ho prezidentský kandidát vyslovil. 

„Údaje sme umiestnili na mapu Spojených štátov, ktorá používateľom umožňuje vidieť, ako sa výraz v priebehu času pohyboval po celej krajine,“ povedal. „Môžete sa pohybovať v čase, aby ste videli, ako sa jednotlivé výrazy používali na rôznych miestach. Naozaj máte zmysel pre to, ako sa myšlienky v tom čase v histórii stali virálnymi.“

ako sa siril viralny text z 19 storocia
Zdroj: gatech.edu

Jeho myšlienky sa najprv začali objavovať v Chicagu, kde sa udialo zhromaždenie, na ktorom vystúpil. Následne správy preskočili na obývanejšie západné pobrežie a zakrátko na to sa dostali aj na východné pobrežie. Až potom sa začali šíriť aj do menej obývaných území Spojených štátov. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre