Čo všetko vám v domácnosti môže zhoršiť kvalitu Wi-Fi signálu? Je toho viac, než si myslíte! Na toto si dajte extra pozor

Čo všetko, čo máte bežne v domácnosti, môže zhoršiť kvalitu Wi-Fi signálu? Pozrite sa na dôvody, prečo vám internet nemusí fungovať podľa vašich predstáv.

Wi-Fi_titulka
Zdroj: unsplash.com (Stephen Phillips - Hostreviews.co.uk)

Určite ste sa už stretli so situáciou, že vám vypadol Wi-Fi signál a odpojilo vás od internetu. Niekedy sa to deje častejšie a inokedy menej. Zväčša, keď sa tak stane, tak nadávame na poskytovateľa internetu, no pravdou je, že vo väčšine prípadov za to môžeme my. Dôvodov, prečo sa tak deje, je hneď niekoľko. Nižšie sa pozrieme na najčastejšie príčiny, ktoré spôsobujú horšiu kvalitu signálu Wi-Fi, prípadne, že nám internet vypadne úplne.

Toto sú najčastejšie dôvody, ktoré spôsobujú, že vám Wi-Fi signál nefunguje, ako má

Wi-Fi router je umiestnený na zlom mieste

Wi-Fi signál sa šíri na princípe rádiových vĺn cez vzduch. Čo to ale znamená? Rádiové vlny môžu byť pohltené rôznymi materiálmi alebo odrazené nevhodným smerom. To je aj dôvod, prečo router by ste mali mať na vyvýšenom mieste, odkiaľ potrebuje mať priamy výhľad ku všetkým zariadeniam, ku ktoré sú k nemu pripojené. V opačnom prípade môžete evidovať problémy s kvalitou signálu. Pravdepodobne by vás to nenapadlo, ale aj podlahové kúrenie má potenciál rušiť kvalitu signálu. Systémy podlahového kúrenia, najmä tie s elektrickým vyhrievaním, môžu generovať rušenie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

V blízkosti routera by ste nemali mať materiály ako kov, cez ktorý ťažko preniká signál. Kov je rovnako aj skvelým odrážačom elektromagnetických vĺn vrátane rádiových. Zároveň je schopný absorbovať časť energie vĺn.

Po prvýkrát sa podarilo vedcom zobraziť pomocou Wi-Fi objekty za stenou
Zdroj: Unsplash (Christina @ wocintechchat.com, Henry & Co.) Pixabay (GDJ), Úprava: Vosveteit.sk

Ďalšou náročnou prekážkou pre šírenie signálu, sú aj steny. Ide vôbec o jeden z najhrubších stavebných materiálov v domácnosti, ktorý blokuje voľné prúdenie signálu. V blízkosti routera by ste okrem iného nemali mať ani zrkadlá a ďalšie reflexné prvky. Všetky zrkadlá sú vyrobené z tenkej vrstvy kovu na skle, čo spôsobuje rušenie signálu.

Používate nesprávnu frekvenciu

Väčšina routerov dnes prichádza s prednastavenou 2,4 GHz frekvenciou. Rovnako aj väčšina zariadení, ktorá komunikuje cez Wi-Fi sieť, prichádza prednastavená s touto frekvenciou. Čo to ale znamená? Keď v tesnej blízkosti funguje viacero zariadení, ktoré medzi sebou komunikujú na tejto frekvencii, tak prirodzene dochádza k vzájomnému rušeniu signálu. To je dôvod, prečo vám niekedy internet ide ako masle, a inokedy ako v lete na saniach.

V ideálnom prípade by ste mali na routery zapnúť aj 5 GHz frekvenciu a časť zariadení pripojiť k tejto frekvencii. Nezabúdajte ale na to, že 5GHz frekvencia je primárne určená na komunikáciu, ktorá prebieha na krátku vzdialenosť.

Kvalitu internetu vám môže zhoršovať aj susedov router

Možno by vás to nenapadlo, ale zhoršovať kvalitu Wi-Fi signálu vám môže až aj váš sused, ak používa rovnakú frekvenciu. A vzhľadom na to, že vysielače prichádzajú prednastavené, aby komunikovali na 2,4 GHz frekvencii, tak kvalitu Wi-Fi vám môže narúšať aj sused. Tento problém je o to vypuklejší, ak zdieľate rovnakú stenu, pri ktorej máte obaja umiestnený vysielač. Problémy s kvalitou Wi-Fi signálu vám v tomto prípade môže pomôcť vyriešiť, ak router prepnete na 5 GHz.

Wi-Fi signaly v okoli
Zdroj: Vosvetiet.sk

Máte príliš veľa zariadení pripojených k Wi-Fi sieti

Problémy s Wi-Fi sieťou môže spôsobovať aj príliš veľa zariadení pripojených k routeru. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby ste mali k routeru pripojených najviac 4 až 6 zariadení. Týka sa to hlavne starších vysielačov. Je to z dôvodu, že zariadenia a router si medzi sebou vymieňajú informácie a jednoducho, ak je k nemu pripojených podstatne viac zariadení, tak nestíha so všetkými komunikovať rovnako rýchlo, čo spôsobuje spomalenie internetu.

WiFiman kolko zariadeni je pripojenych k Wi-Fi_3
Zdroj: Vosveteit.sk

V blízkosti routera máte iné spotrebiče

V okolí routera by ste nemali mať umiestnenú ďalšiu elektroniku. Napríklad mikrovlnka narúša kvalitu signálu. Ale ani televízor, by nemal byť v blízkosti vysielača. Okrem toho, že predstavuje prekážku pre šírenie signálu, tak zároveň televízor generujú elektromagnetické vlny, ktoré môžu interferovať s Wi-Fi signálom. Okrem mikrovlnky či televízora, kvalitu signálu môžu negatívne ovplyvniť aj ďalšie zariadenia, ako sú napríklad Bluetooth reproduktory, bezdrôtové telefóny a všetky zariadenia, ktoré na svoje fungovaniu používajú rádiové vlny.

Wi-Fi signal a mikrovlnka
Zdroj: Vosveteit.sk, dall·E

Okrem iného problémy môže narobiť aj akvárium naplnené vodou, ktoré dokáže nielen blokovať signál, ale ho aj absorbovať.

Stretli ste sa s niektorým z problémov vyššie aj vy, prípadne s iným? Dajte nám ho vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre