Čo skutočne zabilo dinosaurov? Počítačový model dokázal nezaujato uzavrieť roky pretrvávajúcu vedeckú diskusiu

Čo sa stalo dinosaurom je problém, ktorý vedeckú komunitu rozdeľuje na dva tábory, pričom už celé roky sa nevedia zhodnúť na tom, čo bolo príčinou vymierania.

asteroid dinosaurus
Zdroj: serpeblu / Shutterstock.com

Pred približne 66-miliónmi rokov do Zeme narazil asteroid Chixulub, ktorý podľa akceptovaných teórií spôsobil vyhynutie dinosaurov. 

V posledných rokoch sa však začali objavovať štúdie, podľa ktorých sa Zem ešte pred dopadom asteroidu dostávala do obdobia intenzívnej vulkanickej činnosti. Toto obdobie by bez ohľadu na asteroid spôsobilo klimatické zmeny, ktoré by boli pre dinosaurov smrteľné. Vedci sa tak rozdelili na dva tábory. Podľa jedného spôsobil vyhynutie dinosaurov asteroid Chixulub, podľa druhého sopečná činnosť. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výskumníci z University of Dartmouth chceli túto debatu raz a navždy ukončiť. Namiesto toho, aby s kolegami diskutovali a hádali sa o jednej alebo druhej variante, nechali prácu na počítači. V rámci nového výskumu uplatnili metódu klimatického modelovania, ktorá sa dokázala pretriediť geologickými a klimatickými dátami bez zásahu človeka. Následne približne 130 procesorov analyzovalo tieto dáta spolu s fosílnym záznamom a pokúšali sa rekonštruovať udalosti, ktoré viedli k vymieraniu na hranici období kriedy a paleogénu

“Čiastočne bolo našim cieľom zhodnotiť celú situáciu bez zaujatosti alebo vedúcej hypotézy. Väčšina modelov sa hýbe smerom dopredu, no tentokrát sme prispôsobili model, aby zaradil spiatočku. Dali sme mu len najdôležitejšie minimum poznatkov a čakali, či sa dopracuje k určitému výsledku,” tvrdí Alex Cox, jeden z autorov štúdie. 

Autori štúdie zvolili túto cestu, pretože v tomto prípade nezávisí na tom, čo si vedec myslí. Namiesto toho nám model ukáže najpravdepodobnejší scenár na základe všetkých poznatkov, ktoré máme k dispozícii. Model pracoval s viac ako 300-tisíc možnými scenármi, v ktorých sa líšili hodnoty emisií oxidu uhličitého, oxidu siričitého a biologickej produktivity približne milión rokov pred vymieraním. 

Následne vedci využili metódu strojového učenia, ktorá pracuje rovnako ako smartfóny, ktoré sa snažia predpovedať, aké slovo napíšete ako ďalšie. procesory porovnávali, prehodnocovali a prepočítavali všetky možné výsledky, až kým nedospeli k jednému scenáru. Išlo o scenár, v ktorom vznikne dnes pozorovaný fosílny záznam. 

Čo spôsobilo katastrofické podmienky na Zemi?

Počas vymierania na rozhraní období krieda a paleogén vedci podľa zachovaných fosílií jasne vidia, že na Zemi prevládali katastrofické podmienky. Po celom svete vymierali ako živočíchy, tak aj rastliny vo veľkom a potravinové reťazce kolabovali pod nestabilnou atmosférou. V nej sa nachádzalo množstvo síry, ktorá zablokovala slnečné svetlo a oxidu uhličitého, ktorý má potenciál držať teplo. Predpokladá sa, že teploty skákali drasticky z ľadových podmienok na mimoriadne horúce. 

Podmienky prevládajúce na Zemi v danom období sú jasné, ich príčina nie. Vedci predpokladali že za to mohol dopad gigantického 10 km širokého asteroidu Chixulub. Príčinou však mohla byť aj sopečná činnosť. Nepochybne si Zem pred 66-miliónmi rokov prešla naozaj divokým obdobím, no ktorá katastrofa znamenala koniec dinosaurov ostávala záhadou. 

Podľa výsledkov počítačových modelov v období dopadu asteroidu nenastal žiadny prudký nárast oxidu uhličitého ani oxidu siričitého. Znamená to, že asteroid mohol prispieť k vymieraniu, no s najväčšou pravdepodobnosťou to boli emisie z vulkanickej činnosti, ktoré spôsobili dlhodobú skazu.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre