Čo robiť, keď stratíte svoj smartfón alebo vám ho ukradnú? Toto by mali byť vaše prvé kroky!

V prípade, že svoj smartfón stratíme alebo nám ho ukradnú, by sme mali zachovať chladnú hlavu a nasledovať tieto kroky.

Ukradnuty smartfon
Zdroj: flickr.com (Kārlis Dambrāns) (CC BY 2.0 DEED)

O bezpečnosť nášho zariadenia sa snažíme takmer všetci. Niekedy sa však nevyhneme tomu, že nám naše zariadenie niekto ukradne a občas sa predsa len môže stať, že ho niekde zabudneme. Na takéto prípady by sme sa však mali pripraviť vopred, aby sme vedeli čo robiť, keď takáto situácia nastane. V prípade, že o svoj smartfón neočakávane prídeme, by sme mali nasledovať niekoľko krokov, ktoré pre nás pripravil portál trustedreviews.com. Či už sa vám teda niekedy stalo, že ste svoje zariadenie stratili, alebo sa pre tento prípad len poisťujete, určite by ste sa mali pozrieť na to, čo v takejto situácii robiť.

Pokúste sa svoj smartfón vystopovať

Prvým krokom, ktorý by sme v takomto prípade mali spraviť je, že by sme mali skúsiť lokalizovať náš smartfón. Služba Vyhľadať zariadenie by nám k tomu mala pomôcť a dnes už funkciu pre vysledovanie zariadenia ponúka ako Android, tak aj iOS. Tú by sme si však preventívne mali aktivovať, aby sme v prípade núdze vedeli svoje zariadenie lokalizovať. Vzhľadom k jeho polohe tak vieme určiť, či sme si ho niekde len zabudli a stratili ho alebo prišlo k jeho odcudzeniu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Smartfon telefonovanie
Zdroj: flickr.com (HS You)

V prípade, že prišlo k odcudzeniu smartfónu by sme sa mali obrátiť na nášho mobilného operátora a zablokovať svoju SIM kartu. Rovnako by sme mali kontaktovať políciu, ktorej nahlásime IMEI číslo nášho zariadenia. IMEI číslo sa zvyčajne nachádza na balení nášho smartfónu, rovnako by ho nám ho však mal vedieť prezradiť aj náš mobilný operátor. Rovnako by sme však nemali zabúdať ani na zablokovanie služieb, ku ktorým by mohol mať „nový majiteľ“ prístup.

Nezabudnite na zablokovanie prístupov

Väčšina z nás vo svojom smartfóne využíva niekoľko účtov, ktoré by niekto mohol zneužiť. Nerozprávame sa len o sociálnych sieťach alebo podobných účtoch, ktoré v zariadení využívame. Myslieť by sme mali aj na internetové bankovníctvo, ktoré by sme mali okamžite zablokovať. Najlepšie spravíme, keď v takomto prípade zachováme kladnú hlavu a kontaktujeme našu banku, ktorá prístupy zablokuje. Nikto tak nebude mať prístup k našim financiám, ktoré sú celkom dostupné cez náš smartfón.

uzamknuty smartfon
Zdroj: unsplash.com (Youssef Sarhan)

Smartfón však vieme aj zablokovať práve pomocou funkcie Vyhľadať zariadenie. Ak je náš smartfón prístupný pomocou tejto funkcie, vieme ho zablokovať tak, že sa k nemu dostaneme až po zadaní hesla. Heslo však môžeme poznať len my a v prípade, že by naše zariadenie nikto odcudzil by s ním vôbec nič nespravil. V rámci prevencie by sme teda na túto funkciu rozhodne nemali zabúdať. Môže nám niekedy zachrániť naše zariadenie no aj predísť viacerým komplikáciám.

Už sa vám niekedy „podarilo“ stratiť smartfón? A ako ste postupovali vy? Podeľte sa s nami v komentároch!

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre